W Lidzbarku Warmińskim powstała ciepłownia zasilana w 100% z OZE

W Lidzbarku Warmińskim oficjalnie otwarto “Ciepłownię Przyszłości” – innowacyjną w skali kraju instalację obejmującą pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła – w tym także największy w Polsce magazyn ciepła w formie zbiornika zagłębionego w gruncie. Ciepłownia zlokalizowana jest na terenie należącym do Veolii Północ z grupy Veolia term i ogrzewać będzie większość budynków na pobliskim osiedlu Astronautów. Projektantem i wykonawcą przedsięwzięcia jest firma Euros Energy Sp. z o.o.

Jak wyjaśnia dr inż. Tomasz Walczak z Euros Energy, najważniejszym elementem technologii ciepłowni są wysokosprawne pompy ciepła wykorzystujące system trójstopniowego magazynowania ciepła. Umożliwia to maksymalne wykorzystanie energii elektrycznej generowanej przez odnawialne, ale jednocześnie pogodozależne źródła energii. System sezonowego magazynowania ciepła, składający się z niskotemperaturowego magazynu gruntowego oraz wysokotemperaturowego magazynu wodnego, zapewnia wydajną pracę pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą. Opracowana technologia integruje pompy ciepła z trzema źródłami dolnymi: powietrznymi wymiennikami ciepła, niskotemperaturowym magazynem gruntowym i wysokotemperaturowym magazynem wodnym.

“Ciepłownia Przyszłości” wzorem dla innych miast

– “Transformacja sektora ciepłownictwa to jeden z naszych priorytetów w MKiŚ. W kolejnych latach przeznaczymy 15 mld zł na finansowanie OZE dla ciepłownictwa systemowego. Będziemy wspierać budowę kolejnych ciepłowni wykorzystujących OZE, to przyszłość dla sektora. Ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim jest konkurencyjna pod względem kosztowo-cenowym w porównaniu z ciepłowniami wykorzystującymi paliwa kopalne. Mam nadzieję, że ciepłownia przyszłości szybko zamieni się w ciepłownię codzienności”– powiedziała podczas otwarcia obiektu ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Nowa ciepłownia zasilana jest energią elektryczną wytwarzaną bezpośrednio na miejscu przez farmę fotowoltaiczną, instalacje PVT oraz ciepło z kolektorów słonecznych. W zimowe noce system wspomagać będzie energia elektryczna dostarczana z Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, w tym energia zakupiona z gwarancją pochodzenia z OZE. Projektanci przekonują, że opracowana technologia może być wykorzystywana w systemach ciepłowniczych o mocy zainstalowanej do 50 MW i dostosowana do potrzeb modernizacji wielu innych powiatowych ciepłowni w całej Polsce.

Wartość projektu w Lidzbarku Warmińskim wynosi 49 mln zł, a jego część sfinansowana została z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE