Uzbekistan pokłada nadzieje w energii odnawialnej

W Uzbekistanie oczekuje się, że nowy program czystej energii stanie się rozwiązaniem problemów związanych z przerwami w dostawie energii elektrycznej. To jeden z kluczowych czynników napędzających rozwój odnawialnych źródeł energii na tym obszarze.

Uzbekistan dąży do neutralności węglowej

Dawniej Uzbekistan polegał na spalaniu własnego gazu do produkcji energii. Jednak podejście kraju się zmieniło, ponieważ energia słoneczna i wiatrowa stała się tańsza. W tym kontekście magazyn Financial Times zwraca uwagę, że w Uzbekistanie postrzega się tę zmianę jako potencjalny impuls gospodarczy.

Widzimy naszą szansę w zielonej gospodarce. Aby dostać się do szeregów krajów o dochodzie średniej wysokości, potrzebujemy przeskoku. I widzimy szansę na skok w zielonej gospodarce i gospodarce cyfrowej.

Jamshid Kuchkarov, wicepremier Uzbekistanu

Właśnie doszedł do skutku pierwszy projekt OZE – elektrownia słoneczna Nur Navoi. Jednak podobnych inwestycji zaplanowano znacznie więcej, ponieważ Uzbekistan planuje do 2030 roku produkować blisko 30% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Co więcej, kraj ten podejmuje wysiłki polegające na dążeniu do osiągnięcia neutralności węglowej, co ma nastąpić do 2050 roku.

Widzimy ogromny potencjał i będziemy promować energię słoneczną. To nie tylko modne, ale ma dla nas sens ekonomiczny.

Jamshid Kuchkarov

Pierwsza w Uzbekistanie elektrownia słoneczna

Nur Navoi to nazwa pierwszej w Uzbekistanie elektrowni słonecznej. Oficjalnie wartość tej farmy słonecznej wynosi ok. 100 mln USD, a jej moc to 100 MW. Do jej uruchomienia doszło niedawno, bo w sierpniu 2021 roku. Inwestycję zrealizowano w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Znaczącą rolę w tej współpracy pełnił firma Masdar, która odpowiada za projekt, jego realizację i częściowe finansowanie. Oprócz tego część funduszy pozyskano jako pożyczkę z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, uzupełnioną środkami z IFC i Azjatyckiego Banku Rozwoju.

Energia odnawialna receptą na niedobór energii?

Jednym z kluczowych czynników napędzających rozwój odnawialnych źródeł energii dla Uzbekistanu jest ogromny niedobór energii w kraju, szczególnie w jego odległych regionach.

Ben Godwin, zastępca dyrektora w Prism Political Risk Management

Analitycy twierdzą, że nowa strategia energetyczna może pomóc krajowi przezwyciężyć przerwy w dostawie prądu wynikające z niedoboru energii lub awarii. Jak wynika ze statystyk, sytuacje te od dawna zakłócają gospodarkę i życie codzienne w Uzbekistanie. Dlatego oczekuje się program czystej energii to zmieni. Tym bardziej, że rosnąca wielkość populacji powoduje coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Przewidywania rządu Uzbekistanu wskazują na wzrost zapotrzebowania na energię o niecałe 50% w ciągu najbliższych 5 lat, co oznacza ok. 100 mld kWh rocznie.

Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką odnawialne źródła energii mogą przynieść moc, są one bardzo atrakcyjną opcją dla Uzbekistanu.

Ben Godwin

W związku z powyższym Nur Navoi to jeden z wielu zielonych projektów, jakie mają powstać w tym kraju. Według prezydenta Uzbekistanu, Shavkata Mirziyoyeva na najbliższe 5 lat zaplanowano 19 projektów energii odnawialnej, a ich łączna wartość to 6,5 mld USD.

Mamy bardzo duże plany dotyczące nowych reform i projektów w elektroenergetyce. Zielona gospodarka i odnawialne źródła energii będą podstawą zrównoważonego rozwoju gospodarczego w XXI wieku.

Shavkat Mirziyoyev

Źródła:

Financial Times

PV Magazine

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE