Turbiny wiatrowe, które nie mają skrzydeł

Hiszpańska firma Vortex Bladeless produkuje nietypowe wiatraki bez wirnika i skrzydeł. Nowy model turbin wiatrowych generuje energię elektryczną poprzez drganie na wietrze. To pomysłowe rozwiązanie ma już swoich zwolenników i przeciwników.

Konwencjonalne turbiny wiatrowe wyglądają jak duże wiatraki i są wyposażone w łopaty lub skrzydła, które poruszają się na wietrze. W ten sposób powstaje energia kinetyczna, którą następnie przekształca się w energię elektryczną. Jednak firma Vortex Bladeless postanowiła pójść inną drogą eksperymentując z turbinami bez wirnika i skrzydeł.

Założenia i cechy wyróżniające projekt

Nowe generatory wiatrowe mają inne cechy niż powszechnie znane tradycyjne rozwiązanie. Różnice widać już w samym wyglądzie – brak jest wirnika, skrzydeł/łopatek. Jak mówi David Suriol, jeden z twórców tego modelu, nowe generatory wyglądają jak wysokie szparagi. Są to po prostu walcowate rury, które „wykorzystują moc zawartą w wirujących masach powietrza do wytworzenia elektryczności”. Takie turbiny mają przy podstawie dwa pierścienie odpychających się magnesów. Kiedy wiatr wygina konstrukcję w jedną stroną, to magnesy przyciągają ją w drugą i taki lekki ruch prowadzi do powstania energii kinetycznej. Ta z kolei jest przekształcana w energię elektryczną przez alternator. Mówiąc inaczej, jest to turbina wiatrowa, która w praktyce nie jest turbiną, ponieważ się nie obraca.

„Konstrukcja przyciąga wiry powietrzne, które rozwijają się w określonych częstotliwościach, w zależności od prędkości wiatru – mówi David Yáñez, współzałożyciel firmy. – Kiedy częstotliwość wirów powietrza pokrywa się z częstotliwością drgań konstrukcji to energia jest absorbowana przez aeroelastyczne połączenia”.

gif pokazujący drgania turbin Vortex
Źródło: Vortex Bladeles

Zalety turbin wiatrowych bez skrzydeł

Zjawiska rezonansu aeroelastycznego są zwykle traktowane jako problem, ale pomysł firmy Vortex Bladeless pokazuje, że mogą one stanowić podstawę technologii transformacji energii wiatru. Vortex Bladeless to alternatywny i innowacyjny sposób pozyskiwania energii z wiatru. Oczekuje się, że usprawni on wykorzystanie źródeł czystej energii.

Co więcej, do głównych zalet turbin wiatrowych bez skrzydeł należy zaliczyć dużą wydajność i stosunkowo niskie koszty produkcji i utrzymania. Jest to związane z brakiem konieczności produkowania części mechanicznych, takich jak śruby czy zębate koła, które w standardowych turbinach najszybciej ulegają zużyciu. Brak skrzydeł i innych ruchomych części to także korzyść dla środowiska. Z jednej strony chodzi o mniejszy ślad węglowy. Z drugiej natomiast rozwiązanie nie jest tak niebezpieczne dla ptaków.

 

Zainstalowana jednostka beta generatorów wiatrowych Nano
Zainstalowana jednostka beta generatorów wiatrowych Nano w Superior Technical School of Avila, na Uniwersytecie Salamanca. Fot. Vortex, Instagram

Krytyka turbin wiatrowych bez skrzydeł

To wszystko brzmi bardzo dobrze. Mimo to jednak turbiny wiatrowe bez skrzydeł mają też swoich krytyków. Krytycy najczęściej podważają prostą budowę nowych turbin, która ich zdaniem nie pozwoli na generowanie dużej ilości energii elektrycznej. Na te zarzuty producent odpowiada, że urządzenia bez skrzydeł zajmują mniej miejsca a zatem większą ich ilość można postawić na takim samym obszarze – w porównaniu do tradycyjnych turbin. Producent przekonuje też, że nowe urządzenia są ciche, ale przeciwnicy obawiają się hałasu w sytuacji, gdy wiele słupów stanie blisko siebie.

Czas pokaże czy powyższe obawy są słuszne. Póki co urządzenie Vortex nie jest jeszcze dostępne w sprzedaży. Aktualnie jest w fazie budowy. Niniejszy artykuł zawiera tylko krótkie streszczenie najbardziej ogólnych aspektów alternatywnej technologii, która ma służyć do produkcji energii elektrycznej z wiatru. Jeśli temat Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę internetową producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE