Żelki z łopat turbin, czyli nowa nadzieja dla energii wiatrowej

Czy za jakiś czas będziemy jeść żelki zrobione ze zużytych turbin wiatrowych? Wbrew pozorom to świetna wiadomość! Stworzono bowiem nową żywicę, która może służyć do produkcji łopat turbin wiatrowych, a z której po eksploatacji będzie się dało stworzyć nowe produkty, w tym także spożywcze, na przykład żelki.

Wiatr jeszcze bardziej zielony

Jedną z największych skaz na zielonym wizerunku energii wiatrowej jest problem z utylizacją łopat turbin wiatrowych. Dziś mające nawet 50 metrów długości zużyte konstrukcje lądują na wysypisku – ale niedługo może się to zmienić!

Naukowcy z Michigan State University stworzyli kompozytową żywicę, zdolną zastąpić włókno szklane w łopatach turbin. Jej najważniejszą zaletą jest możliwość poddania jej recyclingowi po zakończeniu eksploatacji. Materiał, który powstał poprzez połączenie włókien szklanych z polimerem pochodzenia roślinnego i syntetycznego, może zostać przetworzony na łopaty do turbin lub inne produkty, w tym także spożywcze, na przykład żelki.

Odzyskaliśmy mleczan potasu nadający się do spożycia i użyliśmy go do produkcji cukierków, gumowych misiów, które zjadłem.

John Dorgan, jeden z twórców materiału

Jak z łopat turbin powstają żelki?

Odzyskaliśmy nadający się do spożycia mleczan potasu i użyliśmy go do produkcji gumowych misiów, które zjadłem – mówi John Dorgan, jeden z twórców materiału, i wyjaśnia: – Atom węgla pochodzący z roślin, z kukurydzy czy trawy, nie różni się niczym od atomu węgla z paliwa kopalnego. Wszystko to jest częścią globalnego cyklu. My udowodniliśmy, że można z biomasy stworzyć trwałe tworzywo sztuczne, a z niego znów żywność.

Mleczan potasu, który można oczyszczać i przerabiać na słodycze oraz napoje dla sportowców, powstał w wyniku trawienia żywicy w roztworze alkalicznym. Podczas tego samego procesu uwolniono również poli(metakrylan metylu), PMMA – powszechnie stosowany materiał akrylowy, przypominający szkło, z którego powstają między innymi szyby i osłony lamp do samochodów.

Źródła:

Wind turbine blades could be recycled into gummy bears, scientists say, The Guardian

1 KOMENTARZ

  1. Piszecie ciekawe artykuły na temat recyklingu oczywiście wspaniale ale czy nasze organizmy potrafią takie żele strawić .Dobre może jest i do strawienia ale najlepsze jest to że w obiegu zamkniętym materiały użyte są a i to cel, dobro nasze i natury i środowisko zdrowe. Szacum i czapki z głów ,ale co z resztą tego ogromnego ,wysokiego olbrzyma stojącego na jednej nodze?.Elektronika jest przydatna do następnych podobnych celów, gondola również przy naziemnej mojego pomysłu napędu hydrologicznej elektrowni ,a wielką ,,stopę,, rozkruszyć na kamień wielkości 50-100 kg i wykorzystam na budowę kataraktową zapór spowalniających spływ wód do morza w celu ochrony wód głębinowych rozległych mokradeł i meandrującego charakteru rzeki . Wiem wszystkie mądre głowy przerabiały rzeki w regulowane betonowe brzegi i wielkie zapory spiętrzające w cieki rzeczne , teraz powracają do naturalizacji natury. Głupota, to tylko gadanina bo jeśli coś zrobione i zaklepane ,pozostawić a Natura sama to załatwi ,a głupotę nie należy leczyć a pozostawić na uboczu, niech się modli do stwórcy o zdrowie. Rzeka posiadająca swoje koryto niech w tym korycie jeśli chce niech zostanie nie należy nikomu dyktować i nakazywać niech płynie ,a my módlmy się do stwórcy aby nam na wieki wieków płynęła. Ja chcę wzorować się na naturze która miliony lat praktykuje i katarakty buduje ,spowalniając zabezpieczając przed powodzią i suszą ,a wybudowane w ten sposób magazyny ENERGII zaprząc do ,,kieratu,, i energia ,,darmowa,,dla użytku narodu. MAGAZYN to też jest i to liczny i niemały licząc kilometry rzek naszych lub innych cieków to ogromnej nieprzerobionej mocy spływającej w otchłań słonych mórz, paranoja świata i naszego światka. Gustaw PS Jaka siła potrzebna na obracanie tego napędowego wałka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE