Transformacja energetyczna może iść w parze z rozwojem przemysłu

Inwestycje w obniżenie emisji CO2 w Polsce mogą przynieść korzyści przemysłowi, przyczyniając się do jego wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy – wynika z raportu Fundacji Instrat, think tanku skupiającego się na sprawiedliwej transformacji gospodarki.

Cztery sektory energochłonne, tj. produkcja metali, cementu, sektor chemiczny oraz rafinacja ropy i produkcja koksu, generują 15% wszystkich emisji CO2 w kraju. Instrat podkreśla, że dekarbonizacja tych branż jest niezbędna do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Dekada zmian i fundusze publiczne

W latach 2012–2021 emisje CO2 z tych sektorów zmniejszyły się o 2,3%, ale wartość dodana wzrosła o 33,6%, co świadczy o decouplingu, czyli zmniejszeniu zależności emisji od produkcji.

Instrat zaleca wprowadzenie sektorowych strategii dekarbonizacji, dostosowanych do unikalnych wyzwań każdej z branż. Raport podkreśla rolę publicznych systemów wsparcia, szczególnie w kontekście amerykańskiego Inflation Reduction Act i unijnego Green Deal Industrial Plan, które przewidują znaczne dofinansowania produkcji technologii niskoemisyjnych.

Transformacja energetyczna a wsparcie dla regionów przemysłowych

Podkreślono również znaczenie regionalnego kontekstu, zauważając, że transformacja energetyczna może wpływać na regiony przemysłowe, zwłaszcza te uzależnione od zakładów przemysłowych. Autorzy raportu wskazują, że zielony szok inwestycyjny, czyli zwiększenie inwestycji w transformację energetyczną, będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę.

– Nasze obliczenia pokazują, że transformacja energetyczna zwiększy zapotrzebowanie na produkty wytwarzane przez energochłonne sektory przemysłu. Nie będzie ona więc oznaczać deindustralizacji Polski. Wręcz przeciwnie. – ocenia współautor raportu Michał Kulbacki z Fundacji Instrat.

Ostatecznie raport zwraca uwagę na konieczność zrównoważonego podejścia do dekarbonizacji.

– Aby zminimalizować społeczne koszty zazieleniania przemysłu konieczne jest objęcie regionów przemysłowych mechanizmami wsparcia, które dziś stosowane są w regionach powęglowych, objętych Funduszem Sprawiedliwej Transformacji – podsumowuje Stanisław Stefaniak, ekspert Instratu.

Źródło: instrat.pl


Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu, w którym Bernard Swoczyna z Fundacji Instrat opowiada o roli magazynów energii w transformacji energetycznej: Bernard Swoczyna: Bez magazynów energii tranformacja będzie niepełna! – Magazyny energii (e-magazyny.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE