Rekordowy wolumen obrotu na rynkach spot energii elektrycznej – TGE podsumowuje wrzesień

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Wolumen obrotu energią elektryczną

Wolumen obrotu na rynkach spot energii elektrycznej osiągnął we wrześniu rekordowy poziom 3,29 TWh. Dla daty dostawy 25 września br. obroty na Rynku Dnia Następnego osiągnęły największy dzienny wolumen w historii notowań na tym rynku – 151 545,8 MWh.

Łączny wolumen na rynkach gazu osiągnął poziom 24,96 TWh, co jest najwyższą wartością roku bieżącego oraz drugim najwyższym wolumenem miesięcznym w historii notowań tego surowca na TGE.

Energia elektryczna 

Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł we wrześniu 2021 roku 25 618 392 MWh, co oznacza wzrost o 35,8 proc. w stosunku do września 2020 roku. Średnia ważona wolumenem obrotu cena na RDN ukształtowała się we wrześniu br. na poziomie 465,70 zł/MWh i jest to wzrost o 82,28 zł/MWh w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a zarazem kolejna najwyższa cena miesięczna w historii tego rynku. Na RTPE średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2022 (BASE_Y-22) wyniosła we wrześniu 400,92 zł/MWh, co stanowi wzrost o 39,77 zł/MWh względem analogicznej ceny tego kontraktu w sierpniu 2021 r.

Gaz ziemny

Na rynku gazu ziemnego zawarto we wrześniu transakcje o wolumenie 24 955 796 MWh. Oznacza to wzrost r/r o 88,2 proc. Średnia ważona wolumenem obrotu cena na RDNiBg wyniosła we wrześniu 312,28 zł/MWh i jest to wzrost o 100,48 zł/MWh względem poprzedniego miesiąca, a zarazem kolejna najwyższa cena miesięczna w historii tego rynku. Z kolei na RTPG cena średnia ważona kontraktu z dostawą w roku 2022 (GAS_BASE_Y-22) wyniosła we wrześniu 211,03 zł/MWh, czyli o 58,33 zł/MWh więcej względem analogicznej ceny tego kontraktu w sierpniu 2021 r.

Prawa majątkowe

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE wyniósł we wrześniu 1 571 655 MWh, co stanowi spadek r/r o 21,8 proc. Średnia ważona wolumenem obrotu cena na sesjach RPM wyniosła dla instrumentu PMOZE_A 226,53 zł/MWh i oznacza to wzrost o 44,58 zł/MWh względem sierpnia br.

Obrót prawami majątkowymi dla efektywności energetycznej spadł we wrześniu o 50,7 proc. r/r, do poziomu 5 532 toe. Średnia ważona cena sesyjna instrumentu PMEF_F wyniosła 3 001,45 zł/toe (wzrost względem sierpnia br. o 686,60 zł/toe) i ponownie osiągnęła najwyższy poziom w historii notowań tego instrumentu.

Gwarancje pochodzenia

Obrót gwarancjami pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE wyniósł 1 962 155 MWh, co stanowi wzrost o 49,7 proc. r/r. Średnia ważona cena wyniosła we wrześniu 1,62 zł/MWh i jest to wzrost w stosunku do sierpnia br. o 0,21 zł/MWh.

Podsumowanie działalności TGE we wrześniu 2021
źródło: TGE

Towarowa Giełda Energii S.A. (TGE)

Towarowa Giełda Energii S.A. (TGE) jest jedyną licencjonowaną giełdą towarową w Polsce, posiadającą od marca 2015 r. zezwolenie na prowadzenie rynku regulowanego. Giełda jest Nominowanym Operatorem Rynku Energii Elektrycznej (NEMO) dla polskiego obszaru cenowego. Od 15 listopada 2017 r. TGE prowadzi działalność na europejskim Rynku Dnia Następnego SDAC. 19 listopada 2019 r. Giełda uruchomiła transgraniczny Rynek Dnia Bieżącego SIDC w modelu XBID. Giełda znajduje się na opublikowanej przez ACER liście platform do raportowania danych transakcyjnych zgodnie z wymogami Rozporządzenia REMIT. Od marca 2012 r. TGE należy do Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: 

Informacja prasowa TGE

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
projekty ustawy o oze

Nowelizacja ustawy o OZE. Zmiany dla prosumentów i szybsze procedury dla odnawialnych źródeł energii

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Główne założenia nowych przepisów to poprawa rozliczeń dla prosumentów w systemie net-billingu oraz przyspieszenie formalności związanych z instalacjami OZE. Zmiany mają na celu zwiększenie…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
sól kuchenna

Niemcy testują baterie na bazie soli kuchennej

Niemiecki deweloper Altech Advanced Materials AG (FRA) wprowadził do testów prototyp baterii o pojemności 60 kWh, wykorzystującej zwykłą sól kuchenną zamiast rzadkich i drogich surowców, jak lit czy kobalt. Nowy akumulator, nazwany CERENERGY, został opracowany na bazie technologii sodowo-chlorkowej baterii…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty