Tegoroczne sukcesy w obszarach energii odnawialnej

Postęp w branży energii odnawialnej przyspiesza, ponieważ projekty stają się coraz tańsze i łatwiejsze do skalowania. W tym roku mamy już osiągnięcia w minimum 6 obszarach.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy wydarzyło się dużo w branży energii odnawialnej. Jesteśmy świadkami dużego postępu w dziedzinie energii wiatrowej, słonecznej i pojazdów elektrycznych. Postęp następuje coraz szybciej, bo każdy kolejny projekt energii odnawialnej i samochodów elektrycznych sprawia, że kolejne inwestycje są tańsze i łatwiejsze do skalowania. Dlatego w tym roku mamy już osiągnięcia w minimum 6 obszarach.

Nowa zielona emerytura

Południowokoreańskie władze monetarne wydały w maju oświadczenie, że ich Narodowy Fundusz Emerytalny przestanie finansować inwestycje związane z energetyką węglową. Postanowienie to dotyczy zarówno inwestycji w kraju, jak i za granicą.

Fundusz emerytalny z Korei Południowej jest aktualnie  największym kontrolowanym przez państwo funduszem emerytalnym na Ziemi. Jego wartość to aż 771 miliardów dolarów. Przy okazji, Fundusz ogłosił też, że w przyszłości będzie bardziej przychylny zrównoważonym inwestycjom.

Wycofywanie węgla w różnych krajach

Hiszpania postanowiła, że do 2042 roku wycofa całą produkcję ropy naftowej, węgla i gazu. Z kolei do 2040 roku zakaże również sprzedaży pojazdów emitujących dwutlenek węgla.

W tym samym kierunku podąża Rumunia, która wdrażając krajowy plan chce całkowicie zaprzestać produkcji węgla do 2032 roku. W zamian za to uruchomi więcej instalacji OZE.

Jednak najszybciej finansowanie węgla wstrzyma G7, czyli siedem największych rozwiniętych gospodarek świata (Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada). Kraje założyły, że zrealizują ten cel do końca roku.

„Zielony” olej

Sąd holenderski nakazał firmie Royal Dutch Shell obniżenie emisji o 45%. Stało się to po tym jak 17 tysięcy osób wniosło pozew na tą firmę. Skarga sugerowała, że duży wpływ Shella na emisje dwutlenku węgla powinien być zrównoważony inwestycją w redukcję tejże emisji – jako dług wobec społeczeństwa.

Innym przykładem aktywności w tym obszarze jest decyzja firmy Eni. Eni jest pierwszą europejską firmą naftową, która uruchomiła obligacje korporacyjne związane ze zrównoważonym rozwojem.

Z kolei Engine No.1, grupa akcjonariuszy ExxonMobil, pozyskała 2 kandydatów do zarządu amerykańskiej firmy. Argumentem było to, że długoterminowa strategia biznesowa firmy nie uwzględniła całego potencjału utraty wartości zmiany klimatu.

Rekord w dziedzinie energii odnawialnej wiatrowej

Dzięki innowacjom technologicznym i ekonomii skali, globalny rynek energii wiatrowej zwiększył się prawie czterokrotnie w ciągu ostatniej dekady. Stał się jednym z najbardziej konkurencyjnych cenowo i odpornych źródeł energii na świecie.

Global Wind Report 2021

Z danych wynika, że rok 2021 jest najlepszym w historii dla producentów turbin wiatrowych lub inwestorów. Dodanie mocy 93 GW stanowi wzrost o 53% od 2020 roku.

Dzisiaj na całym świecie mamy 743 GW mocy wiatrowej, co pomaga uniknąć ponad 1,1 miliarda ton dwutlenku węgla — równowartość rocznej emisji dwutlenku węgla w Ameryce Południowej.

Global Wind Report 2021

Wzrost rynku samochodów elektrycznych

Centrum Badań Motoryzacyjnych Schmidt wykazało w marcu, że 74 000 z 373 900 samochodów wyprodukowanych w Niemczech było pojazdami elektrycznymi lub hybrydowymi (czyli co piąty pojazd).

Równie optymistycznie wygląda to po stronie popytu. Niemcy są czwartym co do wielkości rynkiem motoryzacyjnym na świecie. Rejestracje samochodów elektrycznych wzrosły tam z 4% udziału w rynku krajowym w grudniu 2019 roku do 26% udziału w rynku rok później. 24% pojazdów elektrycznych wyprodukowano w fabryce Volkswagena.

W tym samym czasie nastąpił też wzrost pojazdów hybrydowych – z 3% do 13%. Trzeba w tym momencie zaznaczyć, że trend wzrostu zakupów pojazdów elektrycznych występuje nie tylko w Niemczech. Globalnie rynek wzrósł o 40% w 2020 roku.

Energia odnawialna w Afryce

Firmy z Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii, zajmujące się energię słoneczną,  chcą sfinalizować umowy na dostarczenie odnawialnej energii do północnej części Demokratycznej Republiki Konga. Chodzi o miasta: Gemena, Isiro i Bumba.

W Afryce Zachodniej senegalskie miasta Kael i Kahone uzyskają dostęp w nadchodzących miesiącach do 60 MW energii słonecznej.

Natomiast w Nigerii program Solar Power Naija wyposaży 500 tysięcy domów w panele słoneczne. Tysiąc domów w Jangefe korzysta już z dachowych paneli słonecznych.

Źródła:

https://www.goodnewsnetwork.org/6-green-energy-milestones-reached-in-the-first-half-of-2021/

https://gwec.net/global-wind-report-2021/

https://www.schmidtmatthias.de/post/every-fifth-car-manufactured-in-germany-is-now-electric?postId=d2c2f01b-d716-49d1-965b-0f8fcb74f3c3

https://grist.org/beacon/adios-oil-and-gas-drilling/

https://www.abc.net.au/news/2021-05-22/g7-agrees-to-stop-financing-coal-projects/100157706

https://www.politico.com/news/2021/05/26/big-oil-exxon-climate-491104

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE