Te kraje produkują najwięcej energii odnawialnej na świecie

Produkcja zielonej energii zauważalnie rośnie, z roku na rok coraz bardziej. Odnawialne źródła energii (OZE) stają się coraz bardziej atrakcyjne i pożądane, ponieważ wygrywają w rankingach opłacalności z paliwami kopalnymi. Ponadto poprawiają bezpieczeństwo energetyczne krajów i są bardziej przyjazne środowisku.

Z tego powodu Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) prognozuje dalszy wzrost OZE. Według organizacji w latach 2022–2027 możemy spodziewać się wzrostu mocy OZE o prawie 75%, czyli ok. 2400 GW.

Które kraje produkują najwięcej zielonej energii?

Oto ranking państw, które produkują najwięcej energii elektrycznej pochodzącej z OZE.

Produkcja energii z OZE w 2021 r. [TWh]

Ważne: przedstawione informacje na temat produkcji energii w różnych krajach pochodzą z BP Statistical Review of World Energy 2022. Dane dotyczą energetyki wiatrowej, słonecznej, geotermii, biomasy i energii z odpadów, ale nie uwzględniają energii wytworzonej w ramach elektrowni wodnych.

Jaki jest udział krajów w światowej produkcji OZE?

Najlepiej pokazać to na wykresie. Procentowo wygląda to następująco:Udział poszczególnych krajów w światowej produkcji z OZE w 2021 r. [%]

Jakie płyną z tego wnioski?

Jak widać na załączonych wykresach, dwa kraje wyraźnie dominują nad innymi pod względem wielkości produkcji energii z OZE – są to Chiny i Stany Zjednoczone. Najwięcej zielonej energii produkują oczywiście Chiny. Stany Zjednoczone zajmują drugie miejsce. Dalej są Niemcy, Indie, Brazylia i pozostałe kraje. Polska znajduje się w tym rankingu na 21. miejscu.

1.      Chiny – ile energii odnawialnej produkują?

Chociaż Chiny emitują 1/3 światowych emisji CO2, to jednocześnie rozwijają się w zakresie energetyki odnawialnej. W 2021 r. Chiny wyprodukowały 1152,5 TWh energii odnawialnej. 31,5% energii tego kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych innych niż elektrownie wodne. Oprócz tego Chiny dominują w produkcji urządzeń fotowoltaicznych i dla energetyki wiatrowej.

Chińskie władze chcą zwiększyć moce OZE – 635 GW to stan na 2021 r., a w 2030 r. docelowo ma być 1200 GW.

2.      USA – ile energii odnawialnej produkują?

Państwo to jest drugim największym producentem OZE na świecie. W 2021 r. wyprodukowano tam 624,45 TWh energii elektrycznej. Stany Zjednoczone wyróżniają się w tworzeniu innowacji dla energetyki odnawialnej. Opracowują technologie, które umożliwiają produkcję instalacji OZE o dłuższej żywotności i zwiększają możliwości obniżenia kosztów produkcji komponentów systemów.

W USA prognozuje się wzrost mocy OZE o 217,8 GW w latach 2021–2026 r.

 

Źródła:

BP Statistical Review of World Energy 2022, bp.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE