TAURON integruje fotowoltaikę z turbinami wiatrowymi

TAURON rozwija technologię łączenia instalacji fotowoltaicznych z turbinami wiatrowymi. Pierwsza taka jednostka wytwórcza powstała w Głażewie na terenie należącym do przedsiębiorstwa komunalnego Aqualift Międzychód. Produkowana tam energia elektryczna zasili lokalny proces technologiczny.

„Praktycznie podchodzimy do nowinek z zakresu nowoczesnej energetyki. Choć trudno przewidzieć, czy małe turbiny wiatrowe osiągną popularność porównywalną do instalacji PV, to jako uzupełnienie dla fotowoltaiki mogą w najbliższych latach znacząco poprawić opłacalność produkcji energii elektrycznej z niewielkich jednostek wytwórczych,” mówi Marcin Styrna, wiceprezes TAURON Nowe Technologie.

Charakterystyka instalacji

Instalacja w Głażewie ma moc 50 kW, z czego 30 kW pochodzi z paneli fotowoltaicznych, a 20 kW z dwóch turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu. Małe turbiny wiatrowe wyróżniają się niską prędkością startową – już przy wietrze o prędkości 1 m/s łopaty wirnika zaczynają się poruszać. Urządzenia są zabezpieczone przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi i przeszły testy w huraganowych wiatrach.

System hamulców elektromagnetycznych i elektromechanicznych zapewnia ochronę przed nadmiernym rozpędzeniem się łopat i wirnika. Turbiny są stosunkowo ciche – przy wietrze o prędkości 8 m/s (5. stopień w skali Beauforta) natężenie dźwięku z odległości 60 m nie przekracza 46 dB, co odpowiada pracy domowej zmywarki. Ponadto, urządzenia mogą działać w szerokim zakresie temperatur, od -40 do 70 stopni Celsjusza, co jest ważne, biorąc pod uwagę, że turbiny mogą optymalnie funkcjonować także zimą, gdy instalacje PV mają minimalne uzyski prądu.

Korzyści z integracji

Wsparcie turbin wiatrowych dla instalacji PV jest szczególnie istotne, gdy uwzględnimy liczbę dni słonecznych w Polsce. Meteorolodzy wskazują, że w ciągu roku nasz kraj może liczyć na 1600 godzin pełnego słońca. W pozostałe dni większą produkcję energii zapewnią turbiny wiatrowe. Integracja tych technologii może więc znacząco zwiększyć efektywność i opłacalność produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w Polsce.

Źródło: media.tauron.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE