TAURON buduje największą farmę wiatrową w historii spółki

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
tauron farma wiatorwa

TAURON Zielona Energia podpisał umowę na zakup projektu farmy wiatrowej Miejska Górka o mocy docelowej około 190 MW. To inwestycja, która po zakończeniu w 2027 roku zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne blisko 200 tysięcy gospodarstw domowych.

Największa inwestycja TAURONA w OZE

Farma wiatrowa Miejska Górka, zlokalizowana w powiecie rawickim w województwie wielkopolskim, będzie składać się z 53 turbin, każda o mocy znamionowej 3,6 MW i wysokości 134 m. Dzięki temu będzie to druga co do wielkości instalacja onshore w Polsce oraz największa taka inwestycja TAURONA.

„Elektrownie wiatrowe są kluczowym elementem dekarbonizacji miksu energetycznego Grupy TAURON. Produkcja energii z farm wiatrowych doskonale uzupełnia się z profilem zużycia energii przez odbiorców, którzy coraz częściej sami produkują energię z fotowoltaiki. Ta transakcja to istotny krok w realizacji celów strategicznych naszej Grupy” – mówi Michał Orłowski, wiceprezes TAURON Polska Energia ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju.

Projekt Miejska Górka jest już w fazie gotowości do budowy, a pierwsze prace na terenie farmy mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Szacowany koszt inwestycji to niespełna 2 miliardy złotych.

Dynamiczny rozwój aktywów wiatrowych

„Intensywnie rozbudowujemy nasze portfolio aktywów wiatrowych. Do końca roku planujemy uruchomienie trzech farm o łącznej mocy ponad 120 MW. Miejska Górka będzie jednak największą inwestycją Grupy w odnawialne źródła energii. Realizacja tego projektu zakończy się w drugiej połowie 2027 roku. Nasze dotychczasowe inwestycje pokazują, że skutecznie nadzorujemy realizację złożonych projektów” – podkreśla Artur Kalicki, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

TAURON eksploatuje obecnie jedenaście farm wiatrowych, m.in. w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu i Inowrocławiu, o łącznej mocy 417 MW. Spółka aktywnie rozwija również wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne. Aktualnie budowane są trzy instalacje PV o łącznej mocy niespełna 200 MW, z czego PV Postomino dzieli przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo, co jest pierwszą inwestycją TAURONA realizowaną w formule cable pooling.

Współpraca z właścicielami gruntów

TAURON Zielona Energia poszukuje obecnie niezagospodarowanych gruntów pod rozwój mocy OZE, w tym terenów pogórniczych, zdegradowanych i przemysłowych. Firma współpracuje z prywatnymi właścicielami gruntów, instytucjami państwowymi oraz samorządami, oferując długoterminową dzierżawę z gwarancją przywrócenia gruntu do pierwotnego stanu po zakończeniu okresu dzierżawy.

Źródło: media.tauron.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty