Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej globalne inwestycje w czystą energię wzrosną w tym roku do 1,7 bln USD. Energia słoneczna po raz pierwszy w historii wyprzedzi pod tym względem wydatki na produkcję ropy.
Inwestycje w odnawialne źródła energii już przewyższają wydatki na paliwa kopalne. Decydują o tym cele klimatyczne poszczególnych krajów, przystępność cenowa i obawy o globalne bezpieczeństwo energetyczne.
W bieżącym roku, około 2,8 biliona dolarów ma zostać zainwestowanych na całym świecie w energetykę. Zdecydowanie większa część tej kwoty (1,7 biliona) ma zostać przeznaczona na odnawialne źródła energii.
W odnawialne źródła energii coraz chętniej inwestują również odbiorcy końcowi (m.in. gospodarstwa domowe). Globalna sprzedaż pomp ciepła odnotowała dwucyfrowy roczny wzrost od 2021 roku. Przyspiesza też rewolucja e-mobility. Agencja oczekuje, że sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrośnie w tym roku o jedną trzecią (w porównaniu do roku 2022).
Z drugiej strony wydatki przemysłu naftowego i gazowego na niskoemisyjne technologie (OZE, technologie wychwytywania dwutlenku węgla), wyniosły mniej niż 5% wydatków na wydobycie.
Pewne ryzyko niesie fakt, iż ponad 90% wspomnianych inwestycji pochodzi z gospodarek rozwiniętych i Chin. Może to stworzyć nowe podziały w globalnej energetyce. Największe niedobory inwestycji w czystą energię występują w gospodarkach wschodzących i rozwijających się. Dobrym prognostykiem są jednak nowe projekty prowadzone w Indiach, Brazylii i na Bliskim Wschodzie.
Wśród największych ograniczeń dla inwestycji w krajach rozwijających się, Międzynarodowa Agencja Energetyczna wymienia między innymi wysokie stopy procentowe, niejasne przepisy prawne i niewystarczającą infrastrukturę sieciową.