Świat potrzebuje inwestycji w sieci dystrybucyjne
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej na całym świecie należy zainstalować lub zmodernizować ponad 80 milionów kilometrów sieci dystrybucyjnych do 2040 roku. Jest to podwojenie obecnej ilości sieci elektroenergetycznych. Specjaliści uważają, że jest to niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych.
Zasadnicze znaczenie mają zmiany w sposobie działania i regulacji związanych z prawodawstwem. Roczne inwestycje w sieci, które pozostają w dużej mierze w stagnacji, muszą się podwoić do ponad 600 mld USD rocznie do 2030 roku.
Brak podjęcia takich działań poskutkuje m.in. wyższą emisją CO2. W takim scenariuszu skumulowana emisja dwutlenku węgla (CO2) w latach 2030–2050 będzie o prawie 60 mld ton wyższa ze względu na wolniejsze wdrażanie odnawialnych źródeł energii.
Sytuacja w Europie
Niemal 40% sieci elektroenergetycznych w Europie ma już ponad 40 lat. Wielu z tych systemów zostało pierwotnie zaprojektowanych z myślą o konwencjonalnych elektrowniach, co nie odpowiada obecnym potrzebom rozproszonej produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) podkreśla, że ilość sieci elektroenergetycznych w UE musiałaby wzrosnąć z 10,8 miliona kilometrów w 2021 roku do 14,9 miliona kilometrów w 2050 roku, aby osiągnąć cele neutralności klimatycznej.
W 2022 roku wiele projektów elektrowni wiatrowych (o łącznej mocy 80 GW) borykało się z opóźnieniami w uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń. W niektórych regionach uzyskanie pozwoleń na podłączenie nowych instalacji zajmuje nawet 9 lat. W Wielkiej Brytanii 140 projektów o łącznej mocy 300 GW oczekuje na możliwość podłączenia, co stanowi trzykrotność zainstalowanej mocy wiatrowej w tym kraju.
Sieci dystrybucyjne – wyzwania w Polsce
W Polsce w latach 2021-2022 operatorzy sieci dystrybucyjnej odmówili wydania warunków przyłączenia dla 10 775 źródeł energii (głównie OZE), o łącznej mocy 65,6 GW. To prawie trzykrotność mocy zainstalowanych źródeł energii fotowoltaicznej i wiatrowej w 2023 roku.
W Polsce inwestycje finansowe w sieci przesyłowe i dystrybucyjne wzrosły do 9,4 miliarda PLN w 2022 roku, w porównaniu do 7,2 miliarda PLN rok wcześniej. Planowane inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) do 2036 roku wynoszą 61,8 miliarda PLN.
Nowelizacja ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych ma na celu uproszczenie procedur administracyjnych. Poprawka dotycząca współdzielenia sieci (cable pooling) umożliwi przyłączenie dodatkowych 5 GW odnawialnych źródeł energii bez konieczności rozbudowy infrastruktury.
Źródła: iea.org; cire.pl