Stany Zjednoczone już produkują więcej energii z OZE, niż z węgla

Amerykańskie instalacje fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe wyprodukowały w pierwszym kwartale 2023 roku więcej energii elektrycznej niż elektrownie węglowe. Takie dane dostarczyła Agencja Informacji Energetycznej (EIA).

Najnowsze wydanie raportu EIA „Electric Power Monthly” (z danymi do 31 marca 2023 roku) potwierdza, że w pierwszym kwartale 2023 roku produkcja energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne (w tym małe systemy rozproszone) wzrosła o 7,8% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku.

Ma to związek ze wzrostem zainteresowania mikroinstalacjami. Produkcja energii elektrycznej z tego typu systemów wzrosła o 24% i stanowiła prawie jedną trzecią (32,8%) całkowitej produkcji energii ze słońca. Energia elektryczna wyprodukowana przez fotowoltaikę stanowiła 4,4% całkowitej produkcji energii w USA.

W tym samym czasie produkcja energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe wzrosła o 5,3% i stanowiła 12,5% całkowitej produkcji energii elektrycznej w USA. Sumaryczny udział PV i turbin wiatrowych w produkcji energii wyniósł 16,9%. Dodając do tego inne odnawialne źródła energii (biomasę, elektrownie wodne i energię geotermalną) otrzymujemy wartość 24,9%.

W pierwszym kwartale 2023 roku drastycznie spadł udział węgla w miksie energetycznym w USA (w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku). Produkcja energii elektrycznej z węgla spadła o 28,6%. Udział tego paliwa w całkowitej produkcji energii elektrycznej spadł do 15,6%.

O planach dekarbonizacyjnych Stanów Zjednoczonych pisaliśmy w artykule – Częściowa dekarbonizacja Stanów Zjednoczonych do 2050 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE