Środki na dotacje w ramach programu Mój Prąd 3.0 na wyczerpaniu

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
opłacalność fotowoltaiki

Prawdopodobnie dziś, w środę 6 października, nabór nowych wniosków zostanie wstrzymany ze względu na wyczerpanie budżetu (534 mln zł) obecnej edycji programu Mój Prąd. Dotychczas w programie Mój Prąd 3.0 do NFOŚiGW wpłynęło 177 tys. wniosków o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych. Oznacza to, że złożone w ciągu trzech miesięcy wnioski wyczerpują 99,3% budżetu tegorocznej edycji.

Najwyraźniej nie spodziewano się takiej popularności programu. W dokumentacji możemy przeczytać założenia, że gdyby do NFOŚiGW wpływało mniej niż 500 wniosków tygodniowo, powinny one zostać rozpatrzone do 30 dni. Gdyby było ich 1500 tygodniowo, czas rozpatrywania szacowano na 75 dni. Jednak już w pierwszym tygodniu działania programu do NFOŚiGW napłynęło ponad 30 tysięcy wniosków.

Czas oczekiwania na wypłaty będzie dość długi. Do tej pory zatwierdzono 2879 dotacji na łączną kwotę 8,637 mln zł, pojedyncza dotacja wynosi 3000 zł. Wypłacono natomiast środki na 1595 dotacji. Jeśli zostałoby utrzymane obecne tempo rozpatrywania wniosków, rozpatrzenie wszystkich zajmie nawet kilka lat.

Niestety, nie są jeszcze znane zasady i data następnego naboru wniosków o dofinansowanie. Warto jednak pamiętać, że NFOŚiGW i rząd czterokrotnie powiększali budżet poprzedniej edycji programu Mój Prąd.

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty