Słowacja: 220 mln euro na wsparcie OZE

Rząd Słowacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy planuje przekazać kwotę w wysokości ponad 220 mln euro na inicjatywy energetyczne. Wszystkie wspierane przedsięwzięcia są związane z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że wspomniana kwota ponad 220 mln euro ma być podzielona aż na dziewięć naborów. Natomiast planowane nabory mają być skupione wokół trzech ważnych obszarów. Co ważne, wszystkie te nabory odbędą się w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Ponadto będą one dotyczyły efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii (OZE). Pierwszy nabór ruszy prawdopodobnie już w kwietniu 2022 roku.

Pierwszy obszar – środki na nowe OZE

W ramach organizowanych naborów rząd Słowacji daje możliwość ubiegania się o środki finansowe z przeznaczeniem na nowe OZE. Przyznane pieniądze można przeznaczyć przede wszystkim na:

  • budowę nowych instalacji służących do bezpośredniej produkcji energii elektrycznej pochodzącej z wiatru i słońca,
  • wykorzystanie energii geotermalnej, biomasy, biogazu, gazu wysypiskowego i oczyszczalni ścieków do produkcji energii elektrycznej w ramach procesu kogeneracji.

Wsparcie w przypadku zjawiska repoweringu

„Repowering” to słowo określające zastępowanie starszych elektrowni przez nowe w taki sposób, aby uzyskać wzrost produkcji energii netto. Wobec tego nowe instalacje mają zazwyczaj wyraźnie większą moc zainstalowaną lub mają większą wydajność w porównaniu do instalacji, które zastępują.

Zgodnie z udostępnionymi informacjami, o wsparcie w sytuacji repoweringu starać się mogą projekty polegające na modernizacji istniejących elektrowni do produkcji energii elektrycznej, biomasy, biogazu, gazu wysypiskowego i oczyszczalni ścieków do produkcji energii elektrycznej podczas procesu kogeneracji, a także produkcji biometanu.

Wsparcie na rzecz zwiększenia elastyczności systemu

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało również pomoc w zakresie finansowania następujących projektów:

  • projekty magazynów energii przyłączonych przed węzłem przesyłowym instalacji do produkcji energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii,
  • instalacje do produkcji wodoru, przy wykorzystaniu metody elektrolizy z użyciem energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii,
  • instalacje do przechowywania wodoru.

To wszystko ma na celu wspieranie wszelkich dążeń w kierunku zwiększenia elastyczności systemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE