Sejm nie poparł stanowiska senatu i odrzucił veto dotyczące ustawy o elektrowniach szczytowo-pompowych. Za odrzuceniem senackiego veta głosowało 238 posłów, 177 było przeciw, a 39 wstrzymało się od głosu.
Według ustawy budowa, przebudowa i utrzymanie elektrowni szczytowo-pompowej oraz inwestycji towarzyszącej będzie inwestycją celu publicznego. Dzięki temu tego typu przedsięwzięcia będą mogły być realizowane sprawniej.
Powyższa ustawa przewiduje, że do 30 czerwca 2024 roku planowanie i realizacja inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych będą spełniać wymagania Rozporządzenia Rady UE 2022/2577.
Uproszczenie procesów prawnych i administracyjnych
Według zapisów zawartych w ustawie, w przypadku inwestycji w elektrownie szczytowo-pompowe miałaby być wydawana tzw. decyzja zintegrowana. Taki dokument miałby integrować decyzje lokalizacyjne, podziałowe i wywłaszczeniowe.
Ustawa wprowadzi też kary pieniężne nakładane na organy właściwe do wydania decyzji w razie przekroczenia terminów. Usprawnieniem w procesie legislacyjnym ma być także nadanie rygorów natychmiastowej wykonalności decyzjom wydawanym w procesie inwestycyjnym na podstawie ustawy.
W dokumencie znalazło się także rozporządzenie, które zwalnia z obowiązku przekazywania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Dotyczy ono wytwórców wytwarzających energię elektryczną w instalacjach OZE będących własnością, w zarządzie lub w użytkowaniu państwowej osoby prawnej.
W Polsce obecnie funkcjonuje sześć głównych elektrowni szczytowo-pompowych. Największe z nich to elektrownia Żarnowiec – moc 716 MW, elektrownia Porąbka-Żar – moc 500 MW oraz Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce – moc 200 MW
Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących czeka na podpis prezydenta. Wejdzie w życie 14 dni od oficjalnego ogłoszenia.
Źródło: wysokienapiecie.pl