Sejm odrzuca veto senatu w sprawie elektrowni szczytowo-pompowych

Sejm nie poparł stanowiska senatu i odrzucił veto dotyczące ustawy o elektrowniach szczytowo-pompowych. Za odrzuceniem senackiego veta głosowało 238  posłów, 177 było przeciw, a 39 wstrzymało się od głosu.   

Według ustawy budowa, przebudowa i utrzymanie elektrowni szczytowo-pompowej oraz inwestycji towarzyszącej będzie inwestycją celu publicznego. Dzięki temu tego typu przedsięwzięcia będą mogły być realizowane sprawniej.

Powyższa ustawa przewiduje, że do 30 czerwca 2024 roku planowanie i realizacja inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych będą spełniać wymagania Rozporządzenia Rady UE 2022/2577.

Uproszczenie procesów prawnych i administracyjnych

Według zapisów zawartych w ustawie, w przypadku inwestycji w elektrownie szczytowo-pompowe miałaby być wydawana tzw. decyzja zintegrowana. Taki dokument miałby integrować decyzje lokalizacyjne, podziałowe i wywłaszczeniowe.

Ustawa wprowadzi też kary pieniężne nakładane na organy właściwe do wydania decyzji w razie przekroczenia terminów. Usprawnieniem w procesie legislacyjnym ma być także nadanie rygorów natychmiastowej wykonalności decyzjom wydawanym w procesie inwestycyjnym na podstawie ustawy.

W dokumencie znalazło się także rozporządzenie, które zwalnia z obowiązku przekazywania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Dotyczy ono wytwórców wytwarzających energię elektryczną w instalacjach OZE będących własnością, w zarządzie lub w użytkowaniu państwowej osoby prawnej.

W Polsce obecnie funkcjonuje sześć głównych elektrowni szczytowo-pompowych. Największe z nich to elektrownia Żarnowiec – moc 716 MW, elektrownia Porąbka-Żar – moc 500 MW oraz Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce – moc 200 MW

Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących czeka na podpis prezydenta. Wejdzie w życie 14 dni od oficjalnego ogłoszenia.

Źródło: wysokienapiecie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE