CORAB S.A. to wiodący polski producent systemów fotowoltaicznych oraz dystrybutor urządzeń komponentów instalacji fotowoltaicznych. Firma ta przedstawiła niedawno prognozę rozwoju polskiego rynku fotowoltaicznego. Analiza powstała dzięki współpracy z firmą badawczą PMR.
Informacje o zbieraniu danych do analizy
Tytuł raportu to „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022”. Dokument sporządzono na podstawie analizy danych z wielu źródeł. Wykorzystano m.in. informacje pochodzące od ekspertów rynku, z instytucji publicznych, stowarzyszeń branżowych, hurtowni danych firmy PMR, raportów finansowych podmiotów z branży fotowoltaicznej.
Co zawiera raport?
Wszystkie dane zebrano i poddano wnikliwej analizie, aby jak najlepiej pokazać wielkość i strukturę rynku fotowoltaiki w Polsce, panujące trendy oraz obszary rozwoju. Co istotne, w raporcie nie zabrakło również opisów dynamiki zmian w różnych segmentach rynku.
Prognozy rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce na lata 2022-2027 przygotowane zostały z zastosowaniem modelowania ekonometrycznego przez Dział Prognoz i Ekonometrii PMR, w podziale na segmenty oraz z uwzględnieniem kluczowych czynników wpływających na sytuację na tym rynku.
W raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022” znajduje się prognoza rozwoju rynku fotowoltaicznego z uwzględnieniem trzech scenariuszy:
- scenariusza niskich cen,
- scenariusza bazowego,
- scenariusza wysokich cen.
Jakie były cele raportu?
Firma PMR informuje na swojej stronie internetowej, że głównym celem raportu było opisanie aktualnej sytuacji na rynku fotowoltaiki w Polsce. Efektem analizy jest także przygotowanie prognozy dla rynku fotowoltaiki w Polsce na lata 2022-2027.
Z kolei celem szczegółowym było przedstawienie głównych podmiotów na rynku fotowoltaiki w Polsce oraz ocenienie wielkości tego rynku – zarówno pod względem mocy zainstalowanych instalacji, jak i wartości nominalnej. Dodatkowo w raporcie znajduje się opis rynku fotowoltaiki w Polsce w porównaniu do rynków i aktualnych trendów panujących w innych krajach europejskich.
Jaki jest rynek fotowoltaiczny w Polsce?
Według raportu polski rynek fotowoltaiczny jest wciąż bardzo młody, ale rozwija się dynamicznie. Ponadto są przed nim ogromne perspektywy rozwoju. W raporcie prognozuje się, że rynek energetyki słonecznej w najbliższym czasie stanie się bardziej dojrzały. Choć może wiązać się to ze spowolnieniem, to autorzy opracowania zapewniają, że na rynku nadal możemy spodziewać się wysokiej dynamiki wzrostu – zależnej od cen energii elektrycznej:
Im wyższe będą ceny energii elektrycznej, tym większa będzie dynamika przyrostu skumulowanych mocy fotowoltaicznych.
Co przewidują poszczególne scenariusze?
Scenariusz bazowy
Scenariusz bazowy zakłada osiągnięcie łącznie 26,7 GWp mocy zainstalowanych w instalacjach fotowoltaicznych w Polsce w 2027 roku. Oznacza to wzrost o 247% w porównaniu do roku 2021.
W tym scenariuszu przewiduje się też przyrost zainstalowanych mocy we wszystkich segmentach rynku. Na przykład w przypadku mikroinstalacji prosumenckich (do 50 kWp) spodziewany jest przyrost do 15,7 GWp. Oznacza to wzrost o 162% w porównaniu do roku 2021.
Scenariusze wysokich i niskich cen
Prognozy dla scenariuszy wysokich i niskich cen przedstawimy w tabeli.
Udział małych instalacji biznesowych i farm fotowoltaicznych
Prognoza mówi też, że wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej, będzie zwiększał się udział w rynku segmentu małych instalacji biznesowych i farm fotowoltaicznych.
Źródła:
Jakie zmiany czekają polską fotowoltaikę po 2022 roku?, cire.pl
Analiza Polskiego Rynku Fotowoltaiki Dla Firmy CORAB, pmrmarketexperts.com
Optymistyczne perspektywy dla polskiego sektora PV, corab.pl