Rumunia, Gruzja, Azerbejdżan i Węgry połączą się Zielonym Korytarzem Energetycznym

Zainicjowany przed dwoma laty w Bukareszcie Zielony Korytarz Energetyczny wkracza w nową, kluczową fazę. Powołana została spółka typu joint venture, która przeprowadzi studium wykonalności oraz będzie nadzorować realizację projektu dostaw gazu z regionu Morza Kaspijskiego do krajów Europy Wschodniej.

Podmioty zaangażowane w przedsięwzięcie – CNTEE Transelectrica, Georgian State Electrosystem, AzerEnerji i MVM Electrical Works – podpisały dokumenty założycielskie nowo utworzonej spółki Green Energy Corridor Power Company. Spółka z siedzibą w Rumunii będzie odpowiedzialna za realizację tego ambitnego projektu. Uroczyste podpisanie dokumentów odbyło się podczas ósmego spotkania ministerialnego projektu Green Energy, z udziałem przedstawicieli Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier. W trakcie spotkania ministrowie energii z czterech państw podpisali również protokół modyfikujący pierwotne ustalenia umowy. Dokument ten precyzuje, że przepisy prawa unijnego oraz zobowiązania Rumunii i Węgier jako członków UE mają nadrzędny charakter w stosunku do postanowień umowy.

Korytarz wspomoże dywersyfikację źródeł energii

W ramach projektu przewiduje się budowę podmorskiego kabla wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) przez Morze Czarne, który połączy Rumunię z Gruzją, z możliwością przedłużenia go do Węgier i Azerbejdżanu. Projekt ten ma na celu integrację rynków energetycznych w regionie Morza Czarnego, co zwiększy różnorodność dostaw energii. Rumuński minister energii, Sebastian Burduja, podkreślił, że obecne wysokie ceny energii w Europie Wschodniej wynikają częściowo z niewystarczającej dywersyfikacji źródeł energii.

Burduja zaznaczył, że rynek energii w Europie nie działa wystarczająco efektywnie, co powoduje, że tańsza energia nie zawsze trafia do krajów Europy Wschodniej. „Potrzebujemy dodatkowych korytarzy dla bezpieczeństwa, konkurencyjności i zielonej energii” – mówił minister na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu. Projekt, jak podkreślił Burduja, wspiera także dekarbonizację sektora energetycznego, zakładając transport energii powstałej głównie ze źródeł odnawialnych.

Projekt Zielonego Korytarza Energetycznego cieszy się poparciem Komisji Europejskiej, a jego inauguracja odbyła się w obecności Ursuli von der Leyen, która uczestniczyła w uroczystości podpisania umowy w Pałacu Cotroceni 17 grudnia 2022 roku. Jak poinformowało rumuńskie Ministerstwo Energii, Komisja Europejska brała udział we wszystkich spotkaniach ministerialnych i technicznych związanych z projektem.

źródło: euractiv.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE