Dwa dni po ogłoszeniu konsultacji projektu programu dotyczącego stacji ładowania dużych mocy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił kolejne konsultacje. Tym razem dotyczą one działania mającego za zadanie dofinansowanie wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji przy wykorzystaniu biogazu komunalnego.
10 dni na zgłoszenie uwag
Od 8 do 18 sierpnia 2024 roku potrwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny Część 2) Wysokosprawna kogeneracja z biogazu”.Jego celem jest promowanie wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji przy wykorzystaniu biogazu komunalnego. Budżet wynosi do 2,5 miliardów złotych, w tym 1 miliard ma być przeznaczony na bezzwrotne dotacje, pozostała część na instrumenty zwrotne. Beneficjentami mogą być przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
Na co można otrzymać wsparcie?
Środki będzie można przeznaczyć na budowę nowych, rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji fermentacji selektywnie zebranych:
- bioodpadów komunalnych,
- bioodpadów z przemysłu rolno-spożywczego,
- bioodpadów kuchennych oraz pochodzących z gastronomii i nienadającej się do spożycia żywności,
- osadów ściekowych oraz ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego kategorii 2 i 3,
- osadów ściekowych, produktów ubocznych lub pozostałości przemysłu rolno-spożywczego.
Nabór będzie odbywał się w trybie ciągłym, a okres kwalifikowalności kosztów trwa od 01.09.2024 roku do 30.09.2030 roku. Intensywność wsparcia ma wynieść 40% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że kwota dotacji nie może przekroczyć kwoty pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW, na ten sam projekt. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dotacji, wnioskodawcy powinni zadbać o otrzymanie wielu punktów z kryteriów jakościowych. Preferowane będą między innymi inwestycje zapewniające:
- Ilość wytworzonego biogazu do produkcji energii elektrycznej i ciepła w warunkach wysokosprawnej kogeneracji wynosi powyżej 2 500 000 m3/rok.
- nie później niż w trzecim roku kalendarzowym po roku zakończenia inwestycji masa odpadów przetwarzanych w instalacji będącej przedmiotem inwestycji wyniesie > 80%. wydajności instalacji.
- Poziom wykorzystania wytworzonej energii w jednostce kogeneracji na potrzeby własne wyniesie powyżej 70%.
Konsultacje są efektem uwag zgłaszanych do wcześniej proponowanego kształtu programu. Druga część między innymi dopuszcza zastosowanie technologii mokrej fermentacji. Dodatkowo w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru, dopuszczono przedłożenie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy.
Uwagi można przesyłać w formie elektronicznej na adres: konsultacjeDLZ@nfosigw.gov.pl, wpisując w temacie „Konsultacje społeczne – Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny Część 2)”.
Źródło: https://www.gov.pl/