Rekordowy wzrost mocy instalacji PV w 2021 roku

Badania przeprowadzone przez BloombergNEF wykazują, że do końca 2021 roku na świecie mają powstać instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 191 GW. Jest to o 1/3 więcej niż w roku 2020, kiedy to moc nowych paneli wyniosła 144 GW. Przewidywania wskazują, że w roku 2022 przybędzie 214 GW instalacji PV, natomiast w 2023 – 222 GW. Choć w tym roku cena krzemu polikrystalicznego ma pozostać wysoka, to według ekspertów do końca przyszłego roku nastąpi jej obniżenie. To powinno poskutkować spadkiem cen paneli fotowoltaicznych, ułatwiając wykorzystanie tej formy generacji energii na większą skalę.

Te wyniki i prognozy wynikają również z faktu, że niektóre kraje zainstalowały już znacznie większą moc energetyki solarnej niż było oczekiwane. Prym wiodą wśród nich Chiny, natomiast na drugim miejscu jest USA. Do czerwca tego roku Polska zainstalowała już 5,2 GW mocy ogniw PV, natomiast przewidywany jest coroczny wzrost o 2-3 GW. Oznacza to, że do roku 2030 będzie zainstalowane ok. 27,7 GW, co niemal czterokrotnie przewyższy cel wyznaczony na 7,3 GW. Raport ujawnił także intensywny rozwój rzadziej analizowanych w Europie rynków paneli fotowoltaicznych, takich jak kraje afrykańskie.

Problemy ze strukturą przyłączeniową

Choć obecnie następuje dynamiczny rozwój na rynku energii słonecznej, to w dalszym ciągu występują czynniki ograniczające go. Należą do nich zwłaszcza dostępność powierzchni pod instalacje i możliwości przyłączeniowe. W wielu krajach, również w Polsce, system dystrybucyjny wymaga modernizacji. W obecnym stanie nie jest możliwe dołączanie do niego wielu źródeł generacji rozproszonej. Na pracę sieci niekorzystnie wpływa też niezbilansowanie wytwarzanej energii, niewłaściwa konfiguracja urządzeń, czy błędy popełnione przy ich montażu. W czasie działania instalacji OZE mogą pojawić się wahania napięcia czy częstotliwości, które po przekroczeniu dopuszczalnej wartości powodują odłączanie instalacji.

Szansą na rozwiązanie tego problemu jest stosowanie magazynów energii połączonych z instalacjami solarnymi. Pozwalają one na odbiór nadmiaru wytworzonej energii i przechowanie jej do czasu, gdy zapotrzebowanie przewyższy produkcję. Wtedy prosument może wykorzystać zmagazynowaną energię na potrzeby własne lub odsprzedać ją do sieci. Stosowanie małych magazynów energii przy domowych instalacjach fotowoltaicznych na szeroką skalę umożliwiłoby stabilizację sieci. To z kolei mogłoby pozwolić na przyłączenie do systemu elektroenergetycznego większej mocy źródeł odnawialnych.

Dążenie do zeroemisyjności

Obecnie wiele uwagi poświęcane jest ograniczeniu emisji do atmosfery szkodliwych substancji, a zwłaszcza dwutlenku węgla, który przez ostatnie kilkadziesiąt lat był w znacznym stopniu odpowiedzialny za przyspieszenie ocieplania się klimatu. Stosowanie fotowoltaiki jest jednym z kluczowych elementów w dążeniu do osiągnięcia zerowych emisji do 2050 roku. Według badań BNEF, aby było to możliwe, emisje zanieczyszczeń związane z wytwarzaniem energii powinny znacznie spaść w ciągu następnych lat. Niezbędne byłoby obniżenie ich o 30% w stosunku do poziomu z 2019 roku w ciągu obecnego dziesięciolecia, a o 75% do roku 2040. Według Zielonego Scenariusza, symulacji zakładającej transformację energetyczną w kierunku OZE, energia słońca oraz wiatru powinna stanowić ok. 15% energii pierwotnej w roku 2030, 47% w 2040 oraz 70% w roku 2050.

Rzeczywiste szacunki wskazują jednak, że poziom mocy zainstalowanej w 2030 roku będzie w dalszym ciągu znacznie poniżej takiego, który dałby realną szansę na osiągnięcie zerowych emisji za niespełna 30 lat. Oznacza to, że oprócz rozwoju odnawialnych źródeł energii przydatne będą też alternatywne ścieżki do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. BloombergNEF opisał także możliwość zastąpienia paliw kopalnych energetyką jądrową i stosowanie technologii wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla. Na dłuższą metę jednak najlepszym rozwiązaniem może okazać się właśnie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w połączeniu z modernizacją systemu elektroenergetycznego i magazynowaniem energii.

Źródła:


PV Tech

Bloomberg NEF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE