Raport URE – jak rozwijają się mikroinstalacje OZE w Polsce?

Według najnowszego raportu Urzędu Regulacji Energetyki, w 2023 roku liczba mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii przekroczyła 1,4 miliona, a ich łączna moc zainstalowana osiągnęła ponad 11,3 GW.

Pomimo trwałej dominacji instalacji fotowoltaicznych, dynamika wzrostu zarówno liczby, jak i mocy tych instalacji wykazuje pewne zmniejszenie w porównaniu z latami poprzednimi. Prezes URE, Rafał Gawin, podkreślił potrzebę zwiększenia inwestycji w infrastrukturę sieciową, widząc w tym kluczowy obszar działań dla regulatora energetycznego

Najważniejsze wartości

Największą część mikroinstalacji OZE stanowiły te wykorzystujące energię promieniowania słonecznego (PV), które także odpowiadały za zdecydowaną większość mocy zainstalowanej. W 2023 roku mikroinstalacje te wprowadziły do sieci dystrybucyjnych ponad 7,3 TWh energii elektrycznej, z czego prawie 98% pochodziło z instalacji użytkowanych przez prosumentów.

W ostatnich latach obserwowany jest spadek dynamiki przyrostu liczby nowych mikroinstalacji oraz ilości wyprodukowanej przez nie energii. Dynamika wzrostu liczby mikroinstalacji prosumenckich zmniejszyła się z ok. 41 proc. w 2022 r. do ok. 15 proc. w 2023 r. Spada także dynamika wzrostu ilości energii wprowadzanej przez nie do sieci, z ok. 110 proc. w 2022 r. do ok. 26 proc. w 2023 r.

Mikroinstalacje OZE, będące najmniejszymi instalacjami przyłączonymi do sieci elektroenergetycznej, korzystają z preferencyjnych rozwiązań formalnych, co ułatwia ich instalację i eksploatację. Ostatni raport URE przedstawia zbiorcze dane dotyczące energii wytworzonej i wprowadzonej do sieci przez mikroinstalacje OZE, uwzględniając zarówno aspekty techniczne, jak i administracyjne.

Źródło: ure.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE