Raport „Grids for Speed” od Eurelectric – jak szybko musimy zmodernizować sieci w Europie?

Europejskie sieci dystrybucji energii muszą zostać pilnie zmodernizowane, aby umożliwić przyłączenie do nich OZE, elektryfikację transportu, ogrzewania i przemysłu oraz by być odpornymi na ekstremalne warunki pogodowe i zagrożenia cybernetyczne. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Eurelectric – organizację zrzeszającą ponad 3500 europejskich firm i instytucji zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją i dostawami energii.

Dane z raportu Eurelectric „Grids for Speed” pokazują, że inwestycje w sieć dystrybucyjną powinny wzrosnąć ze średnio 33 mld euro do 67 mld euro rocznie w latach 2025-2050, co stanowi jedynie około 20% kosztów, jakie UE poniosła w związku z importem paliw kopalnych w roku 2023. Zdaniem ekspertów przygotowujących raport, szybka modernizacja sieci znacznie zmniejszy import tych paliw, stworzy ponad 2 miliony miejsc pracy, przyniesie większe oszczędności energii i zapewni jej niezawodne dostawy, przyspieszając jednocześnie dekarbonizację europejskiej gospodarki.

Rynek energetyczny zmienia się w ekspresowym tempie

Szacuje się, że do 2050 r. energia elektryczna będzie stanowić 60% końcowego zużycia energii w porównaniu do 23% obecnie, a moc z OZE wzrośnie sześciokrotnie od poziomu z 2020 r. Niestety, napływ wniosków o przyłączenia rośnie nieproporcjonalnie szybciej niż modernizacja sieci i będzie rósł nadal wraz z postępującą elektryfikacją kolejnych sektorów gospodarki, co znacznie obciąża europejskie sieci. Aby je zoptymalizować i zmniejszyć ich przeciążenie, roczne inwestycje w nową i modernizowaną infrastrukturę, w tym jej cyfryzację, powinny sięgnąć 67 mld euro w latach 2025-2050, co stanowi około 0,4% PKB UE.

W raporcie pokazano, że odpowiednie przyszłościowe strategie sieciowe, optymalne zarządzanie aktywami i elastyczność sieci, mogą obniżyć tę kwotę do 55 mld euro rocznie. Brak tych inwestycji zagroziłby z kolei aż 74% potencjalnych przyłączeń w kluczowych technologiach dekarbonizacyjnych, takich jak pojazdy elektryczne i pompy ciepła.

Raport zwraca także uwagę na fakt, iż bezpieczeństwo sieci zależy od stabilnych łańcuchów dostaw. Nawet jeśli niezbędne inwestycje zostaną zrealizowane, obecne niedobory surowców, braki kadrowe i wydłużony czas produkcji mogą utrudniać rozwój całej infrastruktury. Tego typu wąskie gardła muszą być lokalizowane i odpowiednio redukowane poprzez planowanie strategiczne, wzmocnioną współpracę między decydentami a przemysłem oraz działania szkoleniowe na rzecz przyszłych kadr.

Źródło: eurelectric.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE