Przegląd energii: kolejne kroki milowe OZE

Nowy „Globalny przegląd energii elektrycznej” pokazuje, że w 2021 r. wiatr i energia słoneczna po raz pierwszy wygenerowały 10% globalnej energii elektrycznej. Jest to istotne zdarzenie ze względu na zachodzące zmiany klimatu i gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię. Jednak aby zastąpić węgiel i ograniczyć emisje, globalna transformacja elektroenergetyczna musi utrzymać bardzo wysokie tempo wzrostu.

Przegląd energii elektrycznej 2022

Organizacja Ember zajmująca się tematem energii i klimatu opublikowała coroczny raport pt. „Globalny przegląd energii elektrycznej 2022” (Global Electricity Review 2022). Badanie ma na celu zapewnienie przejrzystego i aktualnego przeglądu energii elektrycznej i zmian w globalnej transformacji w 2021 roku.

Udział globalnej produkcji energii elektrycznej według źródła
Źródło: Global Electricity Review 2022, Ember.

Najważniejsze wnioski z przeglądu energii

Generacja słoneczna wzrosła w 2021 r. o 23%, a wiatrowa o 14%. Łącznie prowadzi to do ponad 10% światowej produkcji energii elektrycznej. Pisząc inaczej, udział energii wiatrowej i słonecznej w globalnej energii elektrycznej wynosi co najmniej jedną dziesiątą. Zdarzenie to jest warte zapamiętania, ponieważ pierwszy raz się udało uzyskać tak dobry wynik. Ponadto wszystkie źródła czystej energii elektrycznej wytworzyły w 2021 r. 38% światowej energii elektrycznej. To więcej niż węgiel (36%)!

Wiatr i słońce, najszybciej rozwijające się źródła energii elektrycznej, osiągnęły rekordowe dziesięć procent światowej energii elektrycznej w 2021 r.; cała czysta energia stanowi teraz 38% dostaw. Jednak popyt na energię elektryczną ponownie wzrósł, co doprowadziło do rekordowego wzrostu produkcji energii z węgla i emisji.

Dave Jones, analityk w Ember

Gdy w 2021 r. światowe gospodarki odbiły się od pandemii wirusa Covid-19, gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na energię. Jak wynika z raportu, popyt na energię wzrósł wtedy o 5%. Część wzrostu zapotrzebowania pokrywano przez energię wiatrową i słoneczną, ale to było niewystarczające. Czysta energia elektryczna po prostu nie została wdrożona wystarczająco szybko, aby nadążyć za wzrostem popytu. W związku z tym nastąpił wzrost produkcji energii z węgla, który był najszybszy od 1985 r. W efekcie mieliśmy w sektorze energetycznym wzrost emisji dwutlenku węgla o 7%.

Mimo, że emisje dwutlenku węgla i energia osiągnęły kolejny rekordowy poziom, istnieją wyraźne oznaki, że globalna transformacja elektroenergetyczna jest już w toku. Do sieci przyłącza się więcej energii wiatrowej i słonecznej niż kiedykolwiek wcześniej. I to nie tylko w kilku krajach, ale na całym świecie.

Dave Jones

Globalne wyzwanie związane z klimatem

Z raportu wynika, że aby zatrzymać globalne ocieplenie na 1,5°C, czyli utrzymać tempo wzrostu globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C, energetyka wiatrowa i słoneczna musi utrzymać wysokie tempo wzrostu wynoszące 20% każdego roku do roku 2030. Jest to takie samo tempo wzrostu jak ich średnia z ostatniej dekady. Według „Globalnego przeglądu energii elektrycznej 2022” cel ten, choć niełatwy, wydaje się być realny do osiągnięcia.

(…) w obliczu utrzymujących się wysokich cen gazu i wojny Rosji z Ukrainą istnieje realne ryzyko powrotu do węgla, co zagraża osiągnięciu globalnego celu klimatycznego na poziomie 1,5 stopnia. Czysta energia elektryczna musi być teraz budowana na heroiczną skalę. Przywódcy dopiero teraz zdają sobie sprawę z tego, jak szybko należy przejść na w 100% czystą energię elektryczną.

Dave Jones

Wielki potencjał technologii OZE

Energia słoneczna i wiatrowa uchodzi obecnie za najtańsze źródło energii elektrycznej. Jednocześnie na całym świecie mamy coraz większe doświadczenie w jej włączaniu do sieci. W badanym okresie w 50 krajach ponad jedna dziesiąta energii elektrycznej pochodziła ze źródeł odnawialnych: wiatrowych i słonecznych. W dodatku trzy kraje wytwarzały ponad 40% energii, co świadczy o tym, że technologie te przynoszą znakomite efekty.

Niektóre kraje są tak pewne tego rozwiązania, że planują przestawić swoją sieć na 100% czystą energię elektryczną w ciągu najbliższych półtorej dekady. Te kraje to np. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada. Eksperci z Ember podkreślają, że przy wciąż rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, wszystkie rządy posiadające sieci wysokoemisyjne powinny działać z podobną ambicją.

O Ember

Ember (wcześniej Sandbag lub Sandbag Climate Campaign) jest ekologicznym think tankiem non-profit, ośrodkiem analitycznym zajmującym się klimatem i energią. Jego siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. Organizacja prowadzi kampanię na rzecz zmniejszenia zużycia węgla. W tym celu zbiera i analizuje dane dotyczące globalnego sektora energetycznego i jego wpływu na klimat.

Jesteśmy niezależnym think tankiem energetycznym, który wykorzystuje spostrzeżenia oparte na danych, aby zmienić świat z węgla na czystą energię elektryczną.

Ember

Założycielką Ember jest Bryony Worthington. Organizacja istnieje od 2008 r. i była pierwszym członkiem (i założycielem) The Guardian Environment Network – sieci, która zrzesza najlepsze na świecie strony internetowe skupiające się na zielonych tematach. Są to witryny z całego świata, które zawierają wysokiej jakości wiadomości, opinie, porady, dane i narzędzia.

Źródła:

Climate change: Wind and solar reach milestone as demand surges – BBC News

Global Electricity Review 2022 | Ember (ember-climate.org)

Report-GER22.pdf (ember-climate.org)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE