Prosument lokatorski, czyli nowy program dofinansowania fotowoltaiki

Prosument lokatorski ? z myślą o mieszkańcach budynków wielorodzinnych

Jak wiadomo, mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu Mój Prąd, który wspiera inwestycje w fotowoltaikę. (zobacz też: Mój prąd 4.0 ? dla kogo dopłaty?) Ale co z osobami i rodzinami, które zamieszkują budynki mieszkalne wielorodzinne? 

Wszyscy wiemy, że do tej pory te osoby miały ograniczone możliwości zainwestowania w takie rozwiązania. Jednym z istotnych powodów był właśnie brak rządowego wsparcia. Na szczęście ta sytuacja się na naszych oczach zmienia dzięki wprowadzeniu tzw. prosumenta lokatorskiego ? co zapowiedział Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda. Skorzystają na tym właśnie mieszkańcy budynków wielorodzinnych.

Prosument lokatorski to nowy program dofinansowania fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych. Jest on dedykowany spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym. Koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca, aby uzyskać bliższe informacje na temat nowego programu dofinansowania. 

Nabór wniosków ? od kiedy można składać?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nabór wniosków już ruszył i można je składać od 1 lutego 2023 roku. Co więcej, nabór ma być prowadzony w sposób ciągły (czyli będzie trwał przez cały czas). Wnioski o dofinansowanie należy kierować do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Szczegółowe dane i zasady programu można znaleźć np. na rządowej stronie lub na stronie Banku.

Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?

Pomimo nazwy, która może sugerować, że status prosument lokatorski dotyczy lokatorów mieszkań, to wnioski o dofinansowanie w ramach tego programu mogą składać:

  • właściciele wspólnot mieszkaniowych,
  • spółdzielnie,
  • Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS-y).

panele fotowoltaiczne

Jakie są główne cele wprowadzenia prosumenta lokatorskiego?

Nowy program to odpowiedź na potrzeby rynku, branży i mieszkańców. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy budynków wielorodzinnych w końcu uzyskają dostęp do korzyści wynikających z wytwarzania własnej energii ? podobnie jak mogą to robić osoby mieszkające w domach jednorodzinnych.

Dla Polski jedną z najważniejszych spraw jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Głównym celem udzielania dopłat jest zachęcenie mieszkańców bloków oraz zarządców budynków do zainstalowania systemów fotowoltaicznych. Natomiast najważniejszymi korzyściami wynikającymi z takiej instalacji będą niższe rachunki za energię elektryczną. W dobie narastającego kryzysu wydaje się, że jest to bardzo ważny benefit.

Jak ma działać tzw. prosument lokatorski?

Prosument lokatorski to inna filozofia działania, większe instalacje, a więc wyższe dofinansowanie oraz maksymalnie korzystne zasady rozliczania. Będzie można odzyskać 100 proc. wartości energii przekazanej do systemu i otrzymać 50 proc. dofinansowania na instalację.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Poniższe informacje pochodzą z artykułu ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii, gdzie określone są główne zasady. Artykuł tłumaczy ?jak będzie?.

  • ?Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.?
  • ?Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej.?
  • ?Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.?
  • ?Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby.?
  • ?Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.?

Grant OZE. Na co dokładnie można przeznaczyć środki?

Głównym elementem wsparcia jest Grant Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) dla właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Wsparcie dotyczy zakupu, montażu lub budowy nowej instalacji OZE lub modernizacji istniejącej instalacji OZE, co pozwoli na zwiększenie mocy instalacji o co najmniej 25%. Oprócz tego dofinasowaniem mogą być objęte instalacje wspomagające, np. magazyny energii czy pompy ciepła.

Jaką kwotę przewidziano na dofinansowanie?

Liczymy, że prosument lokatorski w ciągu kilku lat spowoduje dalszy boom na fotowoltaikę. Nie ma powodu, by z zielonej energii nie korzystały budynki wielorodzinne. Przeznaczymy na to pół miliarda złotych z prefinansowania z KPO.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Finansowanie będzie się odbywać z Grantów Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z komunikatem, na początku dofinansowania będą prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Program jest dowodem, że uruchamiamy środki PFR na prefinansowanie inwestycji zaplanowanych w KPO. To jest jeden z pierwszych programów, który namacalnie pokazuje, że ten instrument uruchomiliśmy, nie czekając na rozstrzygnięcia KE, bo wiemy, że one nastąpią prędzej czy później.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Źródła:

Prosument lokatorski – startuje nabór wniosków o dopłaty, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (gov.pl)

Wprowadzimy instytucję prosumenta lokatorskiego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (gov.pl)

Prosument lokatorski – przewidywane zmiany rozliczeń dla budynków wielolokalowych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (gov.pl)

Panele słoneczne w bloku staną się codziennością. Wyjaśniamy, kim jest prosument lokatorski i kto może skorzystać, chip.pl

Prosument lokatorski napędzi miejską fotowoltaikę, https://ecoekonomia.pl/

Buda: Wprowadzimy instytucję prosumenta lokatorskiego, samorząd.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszej fazie wynoszą: 1,55 miliona złotych dla klastrów energetycznych, 1,4 miliona złotych dla...
Realizowana przez Busnex Poland dostawa dwóch elektrobusów Yutong E7 jest nie tylko polskim, ale również europejskim debiutem tego modelu. 7-metrowe pojazdy, które woziły pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, niebawem wyjadą na ulice Pułtuska. Mieszkańcy miasta mieli okazję poznać nowe elektryczne autobusy podczas obchodów XXVI Dni...
ORLEN konsekwentnie rozwija nowe technologie w sektorze transportowym. Firma nabyła nowoczesną lokomotywę wodorową od PESA Bydgoszcz, która jest pierwszym tego typu pojazdem z napędem wodorowym w Polsce. Aktualnie przeprowadzane są testy lokomotywy. Pierwszy przejazd lokomotywy wodorowej miał miejsce na trasie Gdynia – Hel. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Grupy...
Niemiecki startup Voltfang znalazł innowacyjny sposób na wykorzystanie starych baterii EV. Zamiast recyklingu, firma przekształca je w systemy magazynowania energii. W taki sposób cykl życia akumulatorów wydłuża się, niosąc korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Startup został założony w 2021 roku przez kolegów z uczelni – Davida Oudsandjiego, Romana Albertiego i Afshina...
Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych,...
Rząd Ukrainy zaakceptował budowę farmy wiatrowej o mocy 1 GW w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Inwestycja powstanie we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym Notus Energy. Strony podpisały porozumienie o współpracy w sprawie budowy farmy, która ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną około 800 000 gospodarstw domowych. Rozwój zahamowany wojną Ołeksandr Krasnołucki, wiceminister ekologii...
Długie i słoneczne dni wakacyjne są atrakcyjne nie tylko w kontekście wyczekiwanych urlopów, ale jest to również idealny czas dla pracy instalacji fotowoltaicznych. Tegoroczne wakacje przyniosły rekordową produkcję energii elektrycznej właśnie z tego źródła. Rosnący udział elektrowni słonecznych w produkcji energii Biorąc pod uwagę sumaryczną produkcję ze wszystkich źródeł energii w...
Według raportu przedstawionego przez Porsche Consulting akumulatory półprzewodnikowe mogą stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla baterii litowo-jonowych w kontekście rozwoju elektromobilności. Do pełnego wdrożenia takich rozwiązań jednak daleka droga. Porsche Consulting spodziewa się, że globalny rynek akumulatorów przekroczy 5 500 gigawatogodzin do 2030 roku. Dwie trzecie tej wartości to udział elektrycznych...
Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym stawiają przed sektorem budownictwa nowe wyzwania i cele. W odpowiedzi na te wyzwania Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy i cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. W tym kontekście koncepcja budynków zeroemisyjnych staje się nie...
Enea Nowa Energia - będąca częścią Grupy Enea - nabyła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100% udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, która jest właścicielem projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Inwestycja wpisuje...
Dziś premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej. Raport dostępny jest do pobrania na stronie: Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny (elastycznoscenergii.pl) O raporcie Raport "Elastyczność energetyczna w Polsce" stanowi wskazówkę dla decydentów i inwestorów, którzy chcą zaangażować się...
Gospodarstwa domowe, które korzystają z usług PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Jest to efekt znowelizowanego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić mniej? W rozporządzeniu...
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Nowe sposoby rozliczania Zgodnie z nowelizacją sprzedawcy energii są zobowiązani do nagradzania...
Amerykańscy geologowie odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka. Do tej pory za największe złoża litu uważano te odkryte na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni (Boliwia) o powierzchni ponad 10 tys....
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji związanej z wykorzystywaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, na wzór wykorzystywania paneli fotowoltaicznych przez np. mieszkańców domów jednorodzinnych. Prosument zbiorowy – bo o nim jest mowa, jest zagadnieniem, które w dalszym ciągu wymaga...

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE