Program badawczy EuropeWave

Energię fal oceanicznych można efektywnie wykorzystywać. Jednak dotychczas technologie to umożliwiające nie doczekały się komercjalizacji. Teraz EuropeWave, pięcioletni wspólny program finansowania badań i rozwoju, może w tym pomóc. Projekt częściowo współfinansuje Komisja Europejska za pośrednictwem programu Horyzont 2020.

Potrzeba wsparcia technologii energii fal

Ogromny potencjał energii prądów morskich, pływów i falowania jest niepodważalny. Taką energię można z powodzeniem użyć do wielu zastosowań, m.in. do produkcji energii elektrycznej. Ponadto Europa posiada jedne z najlepszych zasobów na wybrzeżach Atlantyku i ok. 44% patentów na energię fal. Jednak istnieją utrudnienia, które dotychczas nie pozwoliły na osiągnięcie przez te technologie komercyjnej opłacalności. Ponieważ dotychczasowe programy wsparcia innowacji nie doprowadziły do pełnego sukcesu, potrzebne jest dalsze finansowanie i spójne działanie podmiotów dążących do jednego celu. Tak, aby udało się osiągnąć rentowność komercyjną.

Współpraca w ramach programu EuropeWave

EuropeWave to nazwa finansowanego z unijnego programu Horyzont 2020 projektu badawczo-rozwojowego, którego realizacja przypada na lata 2021-2025. Powstał on we współpracy między Wave Energy Scotland (WES), Baskijską Agencją Energetyczną (EVE) i Ocean Energy Europe (OEE). Warto dodać, że ta współpraca jest powiązana z celami Europejskiego Zielonego Ładu dotyczącego dekarbonizacji przemysłu i konkurencyjności. Co więcej, pomoże ona spełnić cele Komisji Europejskiej:

  • 100 MW energii oceanicznej do 2025 roku,
  • co najmniej 1 GW do 2030 roku.

Nagradzanie najbardziej obiecujących rozwiązań spośród nowych technologii jest niezbędne, aby zdobyć zaufanie inwestorów i ożywić branżę. EuropeWave ma na celu wspieranie technologii, które się sprawdzają i przenosić je na scenę komercyjną. Utoruje to drogę ku przyszłości neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla.

Remi Gruet, dyrektor generalny Ocean Energy Europe

Projekt połączy ponad 22,5 mln EUR (25,4 mln USD) finansowania krajowego, regionalnego i unijnego. Ma to pomóc europejskiej społeczności innowacji dostarczyć technologię na rynek, ponieważ głównym celem jest w tym momencie stymulowanie rozwoju i komercjalizacja innowacyjnych technologii energii fal.

Rola przedkomercyjnych zamówień publicznych

Jak podaje oficjalna strona programu, projekt  wykorzysta innowacyjne podejście tzw. przedkomercyjnych zamówień publicznych (PCP). Dokładniej, EuropeWave bazuje na sukcesie programu PCP finansowanego regionalnie (Wave Energy Scotland) i rozszerza koncepcję na poziom europejski:

Model PCP, zapoczątkowany pierwotnie przez program Wave Energy Scotland, zapewnia ustrukturyzowane podejście, promujące większą otwartość, współpracę i podział ryzyka między sektorem publicznym a twórcami technologii. Program skupi się na projektowaniu, rozwoju i demonstracji opłacalnych systemów konwerterów energii fal (WEC) do produkcji energii elektrycznej, które mogą przetrwać w surowym i nieprzewidywalnym środowisku oceanicznym.

europewave.eu

Oczekuje się, że dzięki temu podejściu uda się zidentyfikować i sfinansować najbardziej obiecujące technologie od deweloperów z całej Europy. Następnie najlepsze technologie energii fal ukończą fizyczną demonstrację w środowisku morskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE