Prekonsultacje Krajowego Planu Energii i Klimatu 2030. Więcej OZE i niższe koszty produkcji energii

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
kpeik

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyły się prekonsultacje projektu aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 roku. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji sektora energetycznego, samorządów, przedsiębiorstw oraz związków zawodowych i organizacji ekologicznych. Spotkanie prowadziła sekretarz stanu Urszula Zielińska, a udział w nim wzięły m.in. ministerka klimatu Paulina Hennig-Kloska oraz ministerka przemysłu Marzena Czarnecka.

Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że aktualizacja KPEiK ma na celu stworzenie planu, który zapewni Polsce bezpieczną, zieloną i sprawiedliwą transformację energetyczną. Uczestnicy konsultacji mieli okazję podzielić się swoimi uwagami na temat priorytetów dokumentu, obejmującego 600 stron. Konsultacje te mają kluczowe znaczenie, aby opracować najlepszy możliwy plan, który będzie korzystny dla obywateli i gospodarki.

Cele KPEiK 2030

KPEiK, zwany „zielonym kompasem” Polski, ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej kraju. Dokument obejmuje pięć kluczowych wymiarów: bezpieczeństwo energetyczne, rynek wewnętrzny energii, efektywność energetyczną, obniżenie emisyjności oraz badania naukowe i innowacje. Zakłada on m.in. zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym do 32,6% w 2030 roku, co jest ambitniejszym celem niż wcześniej zakładane 29,8%.

Największy wkład w rozwój OZE mają wnieść elektrownie fotowoltaiczne, których moc w 2030 roku ma osiągnąć 29 GW, a w 2040 roku – 46,2 GW. Moc lądowych farm wiatrowych wzrośnie do 19 GW do 2030 roku i do 25,8 GW w 2040 roku, natomiast farmy wiatrowe na morzu osiągną 5,9 GW do 2030 roku i 17,9 GW w 2040 roku. Zaktualizowany plan uwzględnia również rozwój energetyki biomasowej (1,5 GW w 2030 r. i 1,6 GW w 2040 r.) oraz hydroenergetyki (odpowiednio 1,1 GW i 1,2 GW).

KPEiK zakłada dwa scenariusze: WEM (scenariusz transformacji w warunkach rynkowych) oraz WAM (scenariusz ambitnej transformacji). W obu scenariuszach przewiduje się znaczący wzrost mocy elektrowni OZE oraz zmniejszenie udziału węgla w miksie energetycznym. Do 2030 roku Polska ma osiągnąć 93-96 GW zainstalowanej mocy w elektroenergetyce, przy czym udział OZE ma wynieść 58-59%.

Ważnym aspektem jest również obniżenie emisji CO2 o 50% do 2030 roku w porównaniu do 1990 roku oraz redukcja średniego kosztu produkcji energii elektrycznej o 13%.

Źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
projekty ustawy o oze

Nowelizacja ustawy o OZE. Zmiany dla prosumentów i szybsze procedury dla odnawialnych źródeł energii

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Główne założenia nowych przepisów to poprawa rozliczeń dla prosumentów w systemie net-billingu oraz przyspieszenie formalności związanych z instalacjami OZE. Zmiany mają na celu zwiększenie…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
sól kuchenna

Niemcy testują baterie na bazie soli kuchennej

Niemiecki deweloper Altech Advanced Materials AG (FRA) wprowadził do testów prototyp baterii o pojemności 60 kWh, wykorzystującej zwykłą sól kuchenną zamiast rzadkich i drogich surowców, jak lit czy kobalt. Nowy akumulator, nazwany CERENERGY, został opracowany na bazie technologii sodowo-chlorkowej baterii…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty