Pozyskiwanie energii ze ścieków

Energia ze ścieków? Czy moglibyśmy kiedykolwiek użyć ścieków lub moczu do zasilania akumulatorów? Międzynarodowy zespół chemików właśnie pracuje nad tym tematem.

Pomysł: energia ze ścieków zawierających mocz

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Adelajdzie opracował nową generację wydajnych katalizatorów. Swoje odkrycia autorzy badania opublikowali w czasopiśmie Nature Energy. Zgodnie z założeniem nowy typ katalizatora powinien efektywniej generować czystą energię ze ścieków obciążonych mocznikiem.

Opracowaliśmy nowy rodzaj katalizatora, który bardziej wydajnie generuje czystą energię ze ścieków zawierających mocznik. (…) Mocznik występuje w ściekach na całym świecie i może być wykorzystywany do zasilania ogniw paliwowych jako alternatywa dla technologii konwencjonalnej, która wykorzystuje czystą wodę w elektrolizerze.

Yao Zheng, profesor z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii, współautor badania

Zasady działania proponowanej technologii

Po raz pierwszy pokazaliśmy, że możemy sprawić, by proces w elektrolizerze działał wydajniej, dzięki czemu może zmniejszyć nakład energii i wyprodukować więcej wodoru niż w przypadku tych, które wykorzystują istniejące katalizatory.

Yao Zheng

Elektrolizer jest urządzeniem, które za pomocą odnawialnej energii elektrycznej jest w stanie podzielić wodę na wodór i tlen. Wodór to czyste paliwo, które po zużyciu w ogniwie paliwowym wytwarza tylko wodę.

Nasz nowy katalizator wykonany z żelazocyjanku niklu wymaga mniejszego nakładu energii i może również zmniejszyć zawartość mocznika w ściekach.

Yao Zheng

Mniejszy wpływ na środowisko, większa ilość energii

Efektywność nowoczesnych technologii konwersji energii z wykorzystaniem mocznika determinowana jest elektrochemiczną reakcją utleniania mocznika. W rozwoju technologii kluczową rolę odgrywa projektowanie oraz synteza nowych katalizatorów. Dlatego zespół badaczy z Uniwersytetu w Adelajdzie postawił sobie to za cel:

Staraliśmy się ulepszyć istniejące katalizatory, które mają tendencję do słabych wyników. (…) Tylko kilka z tej istniejącej technologii zapewnia trwałą produkcję energii.

Shizhang Qiao, profesor z Uniwersytetu w Adelajdzie, współautor badania

Techniki elektrokatalityczne mogą przekształcać ścieki bogate w mocznik, które stały się dużym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, w wodór w celu wytwarzania czystej energii, a także zmniejszenia jego szkodliwego wpływu na środowisko.

Shizhang Qiao

Energia ze ścieków a korzyści społeczne i gospodarcze

Wiodące na świecie badania, takie jak te, odgrywają zasadniczą rolę w tworzeniu nowej wiedzy i nowych zastosowań wiedzy, rozwoju przemysłu i tworzeniu możliwości rozwiązywania problemów stojących przed społeczeństwem. (…) Naukowcy na Uniwersytecie w Adelajdzie mają za zadanie zapewnić korzyści społeczne i gospodarcze dla Australii Południowej i nie tylko.”

Anton Middelberg, profesor i zastępca rektora ds. badań naukowych na Uniwersytecie w Adelajdzie

Tweet

W artykule opisującym badania, opublikowanym w Nature Energy, naukowcy twierdzą, że żelazocyjanek niklu powinien być łatwy do wytworzenia w większych ilościach. Naukowcy zamierzają kontynuować prace nad projektem elektrolizera z myślą o usprawnieniu technologii.

Źródła:

Nature Energy

TechXplore

TechiLive

TMR Blog

Cosmos Magazine

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE