Powstanie pierwsza w Polsce hybrydowa elektrownia solarno-wiatrowa

Firma Electrum zamierza zrealizować projekt polegający na budowie elektrowni hybrydowej, która będzie połączeniem farmy wiatrowej oraz farmy słonecznej. Właścicielem obiektu będzie Grupa Lewandpol. Co istotne, łączna moc przyłączeniowa tej instalacji wyniesie 205 megawatów (MW).  

Gdzie powstanie elektrownia?  

Lokalizacja inwestycji: 

Nowa hybrydowa elektrownia solarno-wiatrowa będzie się znajdować na obszarze kopalni w gminie Kleczew, w województwie wielkopolskim. 

Etapy budowy i informacje na temat projektu 

W pierwszej fazie inwestycji elektrownia słoneczna zostanie wyposażona w 710 falowników łańcuchowych Huawei oraz 23 stacje transformatorowe Huawei. Zastosowane zostaną również moduły fotowoltaiczne n-type w ilości ponad 345 000 sztuk. Zostaną one dostarczone przez firmę Jinko Solar. 

panele fotowoltaiczne

Projekt obejmuje system regulacji mocy czynnej i biernej oraz falowniki Huawei, które umożliwiają inteligentne zarządzanie elektrownią poprzez zbieranie i analizę danych z każdego łańcucha. 

To duża realizacja – nie tylko dla nas jako grupy, ale także jedna z największych tego typu w Polsce. W projekcie chcemy zastosować nasze unikalne rozwiązanie, jakim jest system regulacji mocy czynnej i biernej współpracujący z różnymi typami jednostek wytwórczych – regulator Renedium. Ułatwi on kontrolę produkcji energii w jednym miejscu, niezależnie od typu źródeł, mocy, lokalizacji i stopnia złożoności, co przy elektrowniach hybrydowych ma niebagatelne znaczenie.

Kamil Kozicki, Project Manager z Electrum Concreo

wiatraki

Oprócz farmy fotowoltaicznej, planowane jest również dodanie do instalacji turbin wiatrowych. Gdy te etapy zostaną zrealizowane, właściciel przystąpi do kolejnej fazy, czyli do budowy baterii magazynującej energię elektryczną. 

Najważniejsze korzyści z projektu 

Nowa instalacja umożliwi dywersyfikację źródeł energii poprzez uzupełnienie energii solarnej energią wiatrową i odwrotnie – w zależności od lokalnych warunków pogodowych.

Tomasz Taff, Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Electrum Concreo

Kto przygotował projekt inwestycji?

Projekt inwestycji został przygotowany przez spółkę E&G z Grupy Lewandpol, która pełni rolę inwestora, oraz przez firmę Ergy. 

To dla nas strategiczny projekt i krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki. Wraz z zespołem Ergy zwracaliśmy szczególną uwagę na wybór najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych oraz udział doświadczonych polskich przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Electrum jako generalnym wykonawcą oraz zaangażowanie Jinko Solar, Huawei, Budmat i Tele-Fonika Kable jako istotnych dostawców.

Andrzej Lewandowski, Prezes Zarządu Lewandpol Holding

Nie ulega wątpliwości, że realizacja tak dużego projektu wymaga zgodnej współpracy wielu stron: 

Realizacja tak dużego i innowacyjnego projektu wymaga współpracy wszystkich interesariuszy – banków, niezależnych doradców, wykonawców, dostawców technologii, administracji publicznej i właścicieli gruntów. Jako podmiot zarządzający inwestycją Kleczew Solar & Wind, mamy przyjemność współpracować ze wszystkimi interesariuszami i dbać o możliwie efektywną realizację projektu.

Marcin Kuprel, Prezes Zarządu Ergy

Zadania jakie należą do firmy Electrum 

Firma Electrum z Białegostoku będzie odpowiedzialna za projektowanie, budowę, instalację i montaż systemów elektrowni, a także za budowę magazynu energii. Za swoje usługi Electrum otrzyma wynagrodzenie w wysokości około 500 milionów złotych. W realizację projektu będą zaangażowane trzy spółki z grupy Electrum: Electrum Concreo, Electrum Solutions oraz Electrum Ventures. Natomiast ważnymi dostawcami będą takie firmy jak Jinko Solar, Huawei, Budmat oraz Tele-Fonika Kable.  

Jesteśmy pierwszym polskim wykonawcą tego typu hybrydowej elektrowni OZE. Projekt wpisuje się w naszą filozofię przecierania szlaków oraz dostarczania rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować zielony system energetyczny i przyśpieszyć transformację energetyczną.

Tomasz Taff, Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Electrum Concreo

Ramy czasowe inwestycji 

czas, zegar

Harmonogram realizacji projektu przewiduje, że pierwszy etap inwestycji, czyli budowa farmy słonecznej zakończy się w drugiej połowie 2023 roku. Natomiast farma wiatrowa zostanie zbudowana najprawdopodobniej w 2024 roku. Z kolei budowa magazynu energii zostanie przeprowadzona w dalszej kolejności, podczas realizacji nowego etapu projektu.  

O Grupie Electrum 

Grupa Electrum to polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Białymstoku, które specjalizuje się w technologiach związanych z ochroną środowiska. Oferuje ona kompleksowe rozwiązania z zakresu nowoczesnych technologii, zarówno w dziedzinie energetyki, jak i informacji. Zajmuje się projektowaniem, budową i zarządzaniem innowacyjnymi projektami w tych obszarach. 

Grupa Electrum buduje również GPO Sławoszewek, a także ponad 7-kilometrową linię wysokiego napięcia, która połączy instalację z GPZ Pątnów.

Źródła:

Electrum, https://electrum.pl/

Electrum zrealizuje hybrydową elektrownię typu słońce-wiatr za ok. 500 mln zł, isbiznes.pl

Electrum wybuduje hybrydową elektrownię solarno-wiatrową o mocy 205 MW, cleanerenergy.pl

Electrum buduje pierwszą w Polsce elektrownię hybrydową typu słońce-wiatr, zielonagospodarka.pl

Electrum buduje dla Grupy Lewandpol pierwszą w Polsce elektrownię hybrydową typu słońce-wiatr, top-oze.pl

Electrum zrealizuje hybrydową elektrownię typu słońce-wiatr za ok. 500 mln zł, inwestycje.pl

Electrum buduje pierwszą w Polsce elektrownię hybrydową typu słońce–wiatr, www.elektro.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE