Rada Górnictwa Bitcoina

Po spotkaniu „czołowych górników” Bitcoina i Elona Muska utworzono Radę Górnictwa Bitcoina. Celem zawiązania organizacji jest dążenie do zrównoważonego rozwoju kryptowaluty, również przez zwiększenie wykorzystania OZE.

Gospodarzem spotkania był dyrektor generalny MicroStrategy, Michael Saylor, który na Twitterze informuje o ustaleniach ze spotkania.

(…) miałem przyjemność gościć na spotkaniu Elona Muska z czołowymi górnikami Bitcoina w Ameryce Północnej. Górnicy zgodzili się utworzyć Radę Górnictwa Bitcoina w celu promowania przejrzystości zużycia energii i przyspieszenia inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju na całym świecie.

Michael Saylor

Pozostałe cele Rady dotyczą standaryzacji raportowania energii oraz realizacji celów branżowych. Oprócz tego mają skupiać się na edukacji i rozwoju rynku. Dyrektor generalny Tesli nazwał je „potencjalnie obiecującym”. Wyraził też nadzieję, że Rada będzie promować przejrzystość wykorzystania energii i zachęcać górników do korzystania ze źródeł odnawialnych.

Zobowiązali się publikować aktualne i planowane wykorzystanie energii odnawialnej oraz
poprosili górników, aby to realizowali. Potencjalnie obiecujące.

Elon Musk

Wydobycie Bitcoina a zużycie energii

Bitcoin działa w oparciu blockchain – cyfrową księgę transakcji. Wydobycie (tzn.kopanie) Bitcoina oraz transakcje na blockchainie wymagają ogromnej mocy obliczeniowej, która zużywa duże ilości energii elektrycznej. 

Musk podał to nawet jako powód dlaczego Tesla wycofała swoje poparcie dla kryptowaluty. Budzi to pewnie wątpliwości biorąc pod uwagę, że zaledwie kilka miesięcy wcześniej Tesla zakupiła równowartość 1,5 mld dolarów Bitcoina, a jej CEO z fanfarami ogłaszał możliwość płacenia za samochody Bitcoinem.

Chiny wydobywają najwięcej Bitcoinów

Rosnące zużycie energii i związana z tym emisja dwutlenku węgla podczas wydobywania Bitcoinów mogą potencjalnie zaprzepaścić globalne wysiłki w kierunku zrównoważonego rozwoju. Badając przepływy emisji dwutlenku węgla podczas operacji blockchain (…) stwierdzamy, że bez żadnych interwencji politycznych oczekuje się, że roczne zużycie energii w łańcuchu bloków Bitcoina w Chinach osiągnie szczyt w 2024 roku i wyniesie 296,59 Twh z wygenerowaniem odpowiednio 130,50 mln ton emisji dwutlenku węgla. W skali międzynarodowej ta wielkość emisji przekroczyłaby całkowitą roczną wielkość emisji gazów cieplarnianych w Republice Czeskiej i Katarze.

Shangrong Jiang, Yuze Li, Quanying Lu, Yongmiao Hong, Dabo Guan, Yu Xiong & Shouyang Wang, “Policy assessments for the carbon emission flows and sustainability of Bitcoin blockchain operation in China”

Badania przeprowadzone przez grupę uniwersytetów sugerują, że w kwietniu 2020 roku Chiny odpowiadały za ponad 75% wydobytych Bitcoinów. Autorzy badania oszacowali, że 40% kopalń Bitcoina w Chinach było zasilanych węglem.

Źródła:

https://www.bbc.com/news/technology-57240090

https://www.bbc.com/news/business-57096305

https://news.bitcoin.com/elon-musk-miners-bitcoin-mining-council-promote-renewable-energy-usage/

https://www.smart-energy.com/industry-sectors/new-technology/bitcoin-miners-propose-to-standardise-energy-reporting/

https://twitter.com/michael_saylor/status/1396915801492439044

https://twitter.com/elonmusk/status/1396914548167233537

https://www.nature.com/articles/s41467-021-22256-3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE