Powstaje największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków

Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków – Wrompa – powstaje we Wrocławiu na terenie przepompowni ścieków Port Południe.  W znacznym stopniu zaawansowania znajdują się prace podziemne – to najważniejsze, gdyż to właśnie pod powierzchnią gruntu będzie się znajdować większość instalacji. Następny krok to wzniesienie części naziemnej.

Zakończono budowę ścian szczelinowych sięgających 26 metrów w głąb ziemi. Pomogą one w zatrzymaniu dopływu wód gruntowych. Z wykopu została wybrana ziemia i wypompowano wody gruntowe. Na głębokości 13 metrów wylana została warstwa chudego betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej. Na tym poziomie znajdą się instalacje do podczyszczania ścieków.

Innowacje dla wrocławskiego systemu ciepłowniczego

Cieszę się, że Fortum powierzyło nam realizację tak ważnej dla inwestycji, jaką jest budowa największej w Polsce instalacji do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków. STRABAG posiada odpowiedni know-how i doświadczenie w budowie obiektów przemysłowych i energetycznych realizowanych dla wielu podmiotów w całym kraju. Budowa tego obiektu jest także zgodna z naszą strategią zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy liderem zmian w branży budowalnej, a naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku. Realizując tą ważną inwestycję STRABAG włącza się w zmiany pozyskiwania ciepła dla systemu energetycznego Wrocławia, w którym mamy swój oddział i z pewnością będziemy beneficjentem rozwiązań proekologicznych. – powiedział Jakub Trojanowski, dyrektor oddziału Budownictwa Ogólnego STRABAG we Wrocławiu

Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić ważny element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu pokrywając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW – to tysiąc razy więcej niż typowa pompa ciepła do domu jednorodzinnego – wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia. Wrompa to pierwszy krok na drodze do odejścia od paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu węgla i wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Oprócz zmiany paliw ważnym elementem procesów dekarbonizacyjnych jest wykorzystanie ciepła odpadowego. Takie ciepło można odzyskiwać z serwerowni, procesów produkcyjnych, ale też ze ścieków.

Gospodarka obiegu zamkniętego to nasza przyszłość. Koniec życia produktu powinien być jednocześnie początkiem czegoś nowego. Takie podejście z powodzeniem stosujemy w naszej oczyszczalni ścieków na Janówku. Dzięki fermentacji osadów oczyszczalnia jest w 100% samowystarczalna w zakresie energii cieplnej i w ok. 60% pod względem energii elektrycznej. Podobna filozofia dbania o planetę zostanie zastosowana na terenie całego miasta. Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Odzysk energii zredukuje zużycie węgla w produkcji ciepła dla wrocławian. To nasz wspólny krok w jeszcze lepszą przyszłość stolicy Dolnego Śląska – mówi Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Wielopłaszczyznowe korzyści

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Dzięki temu każdego roku unikniemy emisji niemal 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji – SO2, NOx i pyłów

Wrompa jest budowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Z systemem ciepłowniczym Fortum zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Projekt Wrompa w sumie będzie kosztować ok. 100 mln złotych. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w kwocie 18 mln złotych oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych. Projekt realizuje Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Skończona Wrompa będzie obejmowała 1 202,23 m2 przestrzeni użytkowej. Planowane zakończenie konstrukcji stanu surowego obiektu nastąpi w styczniu 2024, a zakończenie całości budynku jest planowane na maj 2024. Wrompa zostanie oddana do użytku w czwartym kwartale 2024 roku.

Źródło: fortum.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE