Power China rozpoczęła budowę jedynej na świecie wieży CSP o mocy 200 MW

Firma Power China Northwest rozpoczyna budowę największej na świecie wieży CSP. Inwestycja ma powstać w zachodniej części prefektury autonomicznej Haixi, a jej moc ma być dwukrotnie większa niż standardowo stawiane instalacje tego typu.

Widowiskowe elektrownie słoneczne CSP

Systemy CSP zbudowane są z centralnie wykonanej wieży. Na jej szczycie znajduje się wymiennik ciepła z czynnikiem roboczym odbierającym ciepło (najczęściej w tej roli wykorzystuje się sól sodową lub potasową). Wokół wieży umieszcza się układ zwierciadeł wyposażonych zwykle w system nadążny. Promieniowanie odbite od modułów PV ogniskowane jest na wymienniku, powodując wzrost temperatury czynnika. Tym samym CSP może służyć nie tylko do wytwarzania energii elektrycznej, ale też do dostarczania ciepła na żądanie.

Systemy CSP są już stosowane w wielu miejscach na świecie. W niedawnym komunikacje Northwest Engineering Corporation Limited poinformowało, że ​​realizuje projekt CSP w mieście Delingha. Dotyczy on budowy wieży słonecznej o mocy 200 MW.

Na czym polega wyjątkowość inwestycji?

W projekcie przyjęto hybrydową formę wytwarzania energii cieplnej za pomocą fotowoltaiki i energii słonecznej ze stopionej soli. Przedsięwzięcie CGN New Energy ma zająć powierzchnię około 3529,8 mln metrów kwadratowych, na których umieszczona zostanie instalacja o łącznej mocy 2000 MW. Została ona podzielona na dwa etapy. W każdym z nich zostanie wybudowane 800 MW fotowoltaiki i 200 MW CSP.

Całkowity projektowany roczny czas wykorzystania elektrowni CSP wynosi 1319 godzin. Pozwoli to wyprodukować 263,88 mln kWh energii. Łącznie instalacja w Delingha ma mieć zdolność do generacji nawet 3,65 miliarda kWh rocznie. Ke Xijun odpowiedziany za realizację niniejszej inwestycji podkreśla, że działanie to wpisuje się w ciąg przedsięwzięć zmierzających do osiągnięcia celu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla prowincji Qinghai.

Źródło: solarpaces.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE