Polski pomysł na recykling paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne wciąż zdobywają rynek, a polscy naukowcy pracują nad sposobem na ich przemysłowy recykling. Rozwiązanie opracowane przez grupę naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej doczeka się produkcji w fabryce. Metodę opatentowano już w 2014 roku.

Wyzwanie branży OZE

Jak wiadomo, odnawialne źródła energii rozwijają się coraz bardziej. Uważamy, że to bardzo dobry znak dla polskiej branży energetycznej, dzięki temu dzieje się transformacja energetyczna i nasze otoczenie może stawać się po prostu lepsze, bardziej zielone. A przynajmniej takie jest założenie – żeby się spełniło trzeba pokonać nadchodzące wyzwania branży, jakimi są m.in. recykling zużytych paneli fotowoltaicznych i właściwa ich utylizacja. Wszystko to z poszanowaniem i troską o środowisko.

Bo tak jak wszystko, również panele fotowoltaiczne mają określoną żywotność. Po upływie ok. 20-30 lat (szacowana średnia) w końcu przestaną działać i trzeba będzie je wymienić. A wtedy coraz większym wyzwaniem dla branży energetycznej będzie recykling zużytych paneli fotowoltaicznych oraz bezpieczna dla środowiska utylizacja komponentów, których nie da się wykorzystać ponownie. To wyzwanie będzie wkrótce bardziej widoczne, więc naukowcy już przewidują i szukają rozwiązań dla tych problemów.

Co można odzyskać z paneli fotowoltaicznych?

Jeśli zużyte panele fotowoltaiczne nie trafią na wysypisko – a na tym nam zależy – to w ramach procesu recyklingu będzie można z nich odzyskać wiele cennych pierwiastków. Wśród najbardziej istotnych i pożądanych są srebro, miedź, aluminium, szkło, krzem. By to jednak stało się możliwe, potrzebna jest odpowiednia metoda recyklingu wdrożona na skalę przemysłową. Naukowcy z Gdańska nad tym właśnie pracują.

Ambicje polskich naukowców i patent

Inżynierowie z Politechniki Gdańskiej, pod kierownictwem prof. Ewy Klugmann-Radziemskiej, od kilku dobrych lat zajmują się kwestiami związanymi z recyklingiem. Dzięki szerokiej wiedzy i staraniom opracowali już swoją propozycję recyklingu paneli fotowoltaicznych. Już w 2014 roku udało im się uzyskać na to patent.

Opracowaliśmy, chroniony patentem, sposób wydobywania ogniwa krzemowego z modułu, tak, aby w procesie odzysku pozostał krzem o czystości 99,99 proc. i można było go ponownie wykorzystać w produkcji ogniw PV. Nasza technologia jest wyjątkowa jeśli chodzi o odzysk czystego krzemu i nie ma obecnie w publikacjach naukowych na świecie podobnych rozwiązań, choć wiemy, że przemysł za granicą prowadzi działania w tym zakresie.

prof. Ewa Klugmann-Radziemska, kierownik projektu i dyrektor Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej Politechniki Gdańskiej

Proponowana przez naukowców metoda polega na odzyskiwaniu czystego krzemu, który jest kluczowym pierwiastkiem. Służy nie tylko do produkcji ogniw, ale także jest często stosowany w elektronice. Jednocześnie krzem jest energochłonny w uzyskaniu i z tego względu również odzyskiwanie go wydaje się wyjątkowo korzystne.

W tej chwili wysiłki zespołu z Gdańska skupione są na próbie wdrożenia opatentowanego rozwiązania do produkcji w fabrykach na dużą skalę. Rok temu Politechnika Gdańska nawiązała współpracę z firmą, która ma być partnerem na tej drodze. Firma ta dostała wyłączną licencję na wykorzystanie patentu w skali przemysłowej. Działania prowadzone są w ramach programu Ventus.

Źródła:

Recykling paneli słonecznych coraz bliżej. Rozwiązanie inżynierów z Gdańska trafia na fabryczne taśmy, chip.pl

Polscy naukowcy pracują nad sposobem na przemysłowy recykling paneli fotowoltaicznych, swiatoze.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE