Polski koncern wykorzystuje cable pooling

Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea, ukończyła budowę nowej instalacji fotowoltaicznej na terenie farmy wiatrowej Darżyno w województwie pomorskim. Instalacja o mocy 2 MW korzysta z tego samego przyłącza co wspomniane turbiny wiatrowe, dzięki rozwiązaniu cable pooling, które pozwala efektywniej wykorzystać zdolności przesyłowe Darżyna.

Instalacja PV Darżyno składa się z 3 636 paneli fotowoltaicznych o mocy 550 Wp każdy. Osiągając roczną produkcję energii elektrycznej na poziomie około 2 GWh, instalacja będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne około 850 gospodarstw domowych, co stanowi niemal 45% zapotrzebowania na energię mieszkańców gminy Potęgowo.

Kompleks OZE

W połączeniu z działającą już farmą wiatrową o mocy 6 MW, nowa instalacja fotowoltaiczna tworzy hybrydowy kompleks OZE. Wykorzystując tzw. stację abonencką, energia z obu źródeł jest przekazywana do sieci za pomocą wspólnego kabla średniego napięcia. Dzięki cable pooling, efektywność przesyłu zostaje zwiększona.

Wojciech Gąsowski, wiceprezes ds. rozwoju i pełniący obowiązki prezesa Enei Nowa Energia, podkreśla, że takie rozwiązanie umożliwia maksymalne wykorzystanie potencjału produkcyjnego różnych źródeł energii odnawialnej. Jest to zarówno nowoczesne, jak i efektywne rozwiązanie, które przynosi korzyści na etapie inwestycyjnym i produkcyjnym.

Enea Nowa Energia, specjalizująca się w projektach opartych na OZE, kontynuuje prace nad kolejnymi instalacjami wytwórczymi, w tym projektami fotowoltaicznymi i wiatrowymi, takimi jak PV Dygowo I, PV Jastrowie II i farma wiatrowa Bejsce, które zwiększą moc wytwórczą segmentu OZE w Grupie o 36 MW. Na koniec III kwartału 2023 roku, moc zainstalowana Grupy Enea w OZE wynosiła 499 MW.

Źródło: media.enea.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE