Polenergia i Equinor podpisują kluczowy kontrakt dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
bałtyk 2

Polenergia i Equinor zawarli kolejny istotny kontrakt dla swoich projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Umowa dotyczy wykonania przewiertów poziomych na terenie wyjścia na ląd, co przybliża oba projekty do etapu budowy. Realizacją przewiertów zajmie się holenderska firma Visser & Smit Hanab, specjalizująca się w technologii bezwykopowej oraz naziemnej i podziemnej infrastrukturze kablowej i rurociągowej.

W ramach kontraktu firma wykona cztery horyzontalne przewierty poziome oraz zamontuje cztery kanały kablowe, które umożliwią instalację kabli eksportowych i przesył energii na ląd.

Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są częścią pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, farmy wiatrowe znajdują się w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Zgodnie z planami, pierwsza energia z tych farm zostanie przesłana do sieci w 2027 roku, a pełne rozpoczęcie komercyjnego użytkowania planowane jest na 2028 rok.

W dalszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Polenergia i Equinor prowadzą projekt Bałtyk 1. Będzie on zlokalizowany w odległości 81 km od brzegu i przewiduje się, że jego moc wyniesie do 1560 MW, co czyni go największą farmą wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego. Projekt Bałtyk 1 jest przygotowywany do aukcji zaplanowanej na 2025 rok.

Zielona energia dla milionów domów

Łączna moc trzech farm wiatrowych Bałtyk zasili ponad 4 miliony gospodarstw domowych w Polsce, dostarczając zieloną energię, która jest kluczowa dla zrównoważonego rozwoju energetycznego kraju. Projekty te stanowią istotny krok w stronę transformacji energetycznej i dekarbonizacji polskiego systemu energetycznego.

Działania informacyjne

Polenergia i Equinor starają się także zwiększać świadomość społeczną na temat korzyści z morskiej energetyki wiatrowej. W Łebie otwarto „Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych”, a w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można zobaczyć wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”, która przybliża tematykę tej nowoczesnej technologii. Więcej informacji o projektach można znaleźć na stronie internetowej: www.baltyk123.pl.

Źródło: polenergia.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty