Platforma do zarządzania śladem węglowym Envirly

Polski start-up Envirly oferuje innowacyjną platformę do zarządzania śladem węglowym organizacji. Jest to odpowiedź firmy na zmieniające się wymogi prawne. Platforma pomaga polskim przedsiębiorcom nie tylko mierzyć ślad węglowy, ale także pokazuje jak go obniżać – zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Co to jest ślad węglowy organizacji?

Ślad węglowy organizacji to całkowita ilość gazów cieplarnianych (GHG) wyemitowanych bezpośrednio lub pośrednio w wyniku jej działalności. Zazwyczaj mierzy się to w ujęciu rocznym, z uwzględnieniem emisji gazów generowanych w wyniku funkcjonowania całej firmy.

Regulacje dotyczące emisyjności węgla

W ostatnim czasie pojawiają się różne regulacje związane z obowiązkiem raportowania, np. dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) nakłada obowiązek raportowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Według dyrektywy CSRD od 2024 roku wszystkie duże spółki, grupy kapitałowe i spółki giełdowe będą miały obowiązek szczegółowego raportowania postępowania na rzecz ekorozwoju. Przedsiębiorstwa i ich kontrahenci będą musieli się dostosować do nowych zasad – pośrednim skutkiem nowych przepisów jest groźba zniknięcia z łańcucha dostaw mniejszych podmiotów, które nie ujawnią śladu węglowego.

W związku ze zmieniającymi się przepisami kryteria ESG mają coraz większe znaczenie dla partnerów biznesowych, klientów czy inwestorów. Zatem monitorowanie śladu węglowego firm staje się nie tylko koniecznością wynikającą z przepisów prawnych, ale także sposobem na utrzymanie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Envirly pozwala przedsiębiorcom na budowanie wartości swoich firm dzięki zielonej strategii, co prowadzi do wzmocnienia konkurencyjności. Jak pokazują trendy, oprócz ceny w niedalekiej przyszłości będzie liczyć się także ślad węglowy.

Weronika Czaplewska, CSO w Envirly

Wyzwanie: brak odpowiednich narzędzi na rynku

Wyzwaniem na rynku jest brak dostępności inteligentnych narzędzi ułatwiających proces raportowania. Na razie większość rozwiązań opiera się na konsultacjach i szkoleniach. Nie ma natomiast technologii, która pozwoliłaby na automatyzację działań związanych z raportowaniem.

Rozwiązanie: platforma do monitorowania śladu węglowego

Z pomocą przybywa polski start-up Envirly, który stworzył nowoczesną platformę do monitorowania śladu węglowego produktu, wydarzenia, usługi i całej organizacji. Co ważne, platforma nie tylko śledzi ślad węglowy i czynniki mające wpływ na jego generowanie, ale także podpowiada jak ustalić cele redukcyjne i otrzymywać inteligentne rekomendacje dotyczące obniżania jego poziomu. W rezultacie narzędzie pomaga spełnić przedsiębiorcom wymogi regulacyjne, czyli zabezpieczyć się przed wypadnięciem z łańcucha dostaw.

Zależy nam na tym, by ułatwić procesy analizy śladu węglowego w polskich firmach. Nasza platforma umożliwia świadome podejmowanie działań w kierunku zrównoważonego rozwoju praktycznie bez wysiłku i specjalistycznego know-how.

Weronika Czaplewska, CSO w Envirly

Jak działa platforma do zarządzania śladem węglowym?

Na podstawie dostarczonych informacji, Envirly prowadzi przez cały proces, analizując indywidualnie potrzeby każdego klienta. Platforma oferuje wsparcie w dekarbonizacji organizacji. Ponadto umożliwia inteligentne rekomendacje redukcji emisji z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji (AI, artificial intelligence). Interfejs jest intuicyjny.

Kolejną funkcjonalnością jest obsługa 1, 2 oraz 3 zakresu Protokołu GHG (Protokół Gazów Cieplarnianych), którego głównym założeniem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych przez państwa uprzemysłowione. Większość firm skupia się na zakresie 1 i 2, pomijając zakres 3. Wynika to z tego, że zakres 3 wymaga specjalnych narzędzi umożliwiających wykonanie bardziej skomplikowanych obliczeń. Envirly, wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, oferuje obsługę wszystkich trzech zakresów protokołu w jednym miejscu.

Źródła:

Envirly.pl

Envirly rusza z innowacyjną platformą do zarządzania śladem węglowym organizacji, Newseria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE