PKP Energetyka ma już 360 instalacji PV na podstacjach

Zielona energia zasili polską kolej. Spółka PKP Energetyka inwestuje w OZE, tym razem zadbała o wyposażenie podstacji trakcyjnych w panele fotowoltaiczne. Kilkaset instalacji udało się wybudować w niewiele ponad 18 miesięcy.   

Dzięki temu przedsięwzięciu zwiększono liczbę tzw. zielonych podstacji trakcyjnych z 15 do 360. Jak wynika z opublikowanych danych, stanowi to ponad 70% wszystkich podstacji, które zasilają kolej w Polsce. 

Na jakich terenach znajduje się 360 nowych instalacji fotowoltaicznych? 

Nowe instalacje rozmieszczone są na terenie całej Polski. Ponadto w komunikacie czytamy: 

Projekt objął większość technicznie możliwych lokalizacji. 360 instalacji to przede wszystkim dachy podstacji trakcyjnych (227 budynków), ale też tereny wokół budynków (133 miejsca). Najwięcej mini-farm PV jest w województwie wielkopolskim i dolnośląskim (odpowiednio 51 i 42 instalacje). Usytuowanie każdej instalacji dobrano indywidualnie, tak aby uzyskać jak największą efektywność i wydajność.

PKP Energetyka

Jak jest wydajność nowych instalacji i jak zostały wykonane?

Na 360 podstacjach znajduje się 11 000 m2 paneli fotowoltaicznych. Pozwala to na wygenerowanie prawie 2 GWh zielonej energii w ciągu roku.

Same panele zostały zaprojektowane ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska. Firma wybrała technologię polikrystaliczną, zmniejszającą efekt 'tafli wodnej’ i bezpieczną dla ptaków. Moc jednego zestawu to 6 kW, a łączny potencjał produkcji zielonej energii wynosi 2 GWh rocznie, czyli tyle, ile zużywa 1000 gospodarstw domowych.

PKP Energetyka

Przy okazji warto wspomnieć, że sieć instalacji fotowoltaicznych spółki PKP Energetyka uchodzi w tej chwili za najbardziej liczną w branży kolejowej w Polsce.

Fotowoltaika a strategia długoterminowa PKP Energetyka

Przedstawiciele spółki wyrażają nadzieję, że dzięki prowadzonej strategii spółka stanie się neutralna klimatycznie – jednocześnie w zakresie bezpośrednich, jak i pośrednich emisji. W dłuższej perspektywie PKP Energetyka dąży do zmniejszenia swojego śladu węglowego – aż o  85% do 2030 roku. Prawdopodobnie uda się to osiągnąć m.in. dzięki wdrażaniu fotowoltaiki na większości podstacji trakcyjnych PKP Energetyka.

Misja PKP Energetyki to „Wspieranie rozwoju polskiej kolei” w harmonii z otaczającą nas przyrodą. Zaczynamy od siebie i dążymy do tego, aby stać się przedsiębiorstwem neutralnym dla środowiska. Dlatego zdecydowaliśmy, że nasza infrastruktura powinna być samowystarczalna, jeśli chodzi o zużycie energii. Na wyprodukowanie energii, którą uzyskujemy ze słońca, trzeba by było użyć 750 ton węgla kamiennego.

Marek Kleszczewski, członek zarządu PKP Energetyka

Podstacje standardowo rozmieszczone są wzdłuż linii kolejowych i znajdują się na terenie całej Polski. Ich wyposażenie to m.in. urządzenia zamieniające zmienny prąd na prąd stały dostarczanych do pociągów. Ponieważ spółka dąży do neutralności klimatycznej, postanowiła zainwestować w OZE i teraz większość podstacji jest „zielona”, czyli posiada już panele fotowoltaiczne. W ten sposób liczba tzw. zielonych podstacji trakcyjnych zwiększyła się z 15 do 360.

Pierwszy, znaczący krok został zrealizowany, co z dużym prawdopodobieństwem można zobaczyć, wyglądając przez okno jadącego pociągu. W całej Polsce wzdłuż linii kolejowych znajdują się podstacje trakcyjne PKP Energetyka wyposażone w urządzenia, które zamieniają prąd zmienny na prąd stały i dostarczają go do pociągów. Każda podstacja zużywa energię na potrzeby własne. Spółka zadbała, aby ta energia pochodziła ze słońca i na większości z nich zainstalowała panele PV.

 PKP Energetyka

Jakie korzyści wynikają z przeprowadzonej inwestycji?

Na pierwszym miejscu należy wymienić większą niezależność podstacji od dostępności energii z sieci elektroenergetycznej. PKP Energetyka zapewnia, że urządzenia na podstacjach działają bez przerwy także w sytuacji wystąpienia awarii i ich skutków w postaci odcięcia prądu dostarczanego z sieci. Równie ważne jest zwiększone bezpieczeństwo zasilania polskich kolei, co po części związane jest z pierwszą z wymienionych korzyści.

Dodatkowo spółka PKP Energetyka nie oszczędza na opomiarowaniu i analizie efektywności swoich inwestycji oraz wydajności samych urządzeń. Dlatego dość istotnym wyposażeniem podstacji są różne czujniki czy liczniki energii, inwertery oraz modemy GSM. Dostarczają one niezbędnych danych do kompleksowej analizy, której wyniki pozwolą podejmować jak najwłaściwsze decyzje odnośnie przyszłych inwestycji w OZE w branży kolejowej. Wszystko po to, aby podróż koleją była jak najbardziej przyjazna, dostępna i niezawodna.

podróż koleją

Źródła:

PKP Energetyka ma 360 „zielonych” podstacji, www.rynekinfrastruktury.pl

Instalacje fotowoltaiczne PKP Energetyka, PKP Energetyka na youtube.com

PKP Energetyka uruchomiła 360 instalacji PV na swoich podstacjach, kolejowyportal.pl

We launched 360 PV facilities at our substations, pkpenergetyka.pl/en/

PKP Energetyka uruchomiła 360 instalacji PV na swoich podstacjach, fotowoltaika.cire.pl

360 instalacji PV na podstacjach PKP Energetyka, smart-grids.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE