Pierwszy klaster energii elektrycznej w Polsce rozpoczął działanie

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
klaster ciechanów

Energa-Operator podpisała umowy o świadczenie usług dystrybucji z członkami Ciechanowskiego Klastra Energii, co oznacza rozpoczęcie jego praktycznej działalności. Jest to pierwszy klaster w Polsce funkcjonujący zgodnie z nowymi przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Nowe zasady i ambitne cele

Klaster energii, utworzony przez Gminę Miejską Ciechanów i Elektrociepłownię Ciechanów, został zarejestrowany w rejestrze Urzędu Regulacji Energetyki na początku marca tego roku. Jego uczestnicy to podmioty lokalne zajmujące się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem, sprzedażą i dystrybucją energii. Celem klastra jest stworzenie lokalnego modelu samowystarczalności energetycznej oraz świadome zarządzanie zużyciem i dystrybucją energii elektrycznej.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o OZE, klastry energii, jako beneficjenci dedykowanego systemu wsparcia, mogą uzyskać rabaty na dystrybucję energii elektrycznej. Upust ten, w zależności od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze, energią wytworzoną z odnawialnych źródeł, może wynieść nawet do 75% opłat dystrybucyjnych. Ciechanowski Klaster Energii już teraz posiada 478 punktów poboru energii, wśród których znajdują się m.in. budynki administracji publicznej, oświetlenie drogowe, kamery miejskie, hala targowa, przepompownie, a nawet miejska fontanna.

Nowy standard dla polskiej energetyki

Posiadanie liczników zdalnego odczytu to jeden z wymogów nowej ustawy o OZE. Energa-Operator, mająca już 82% odbiorców wyposażonych w tego typu liczniki, jest w pełni przygotowana do wsparcia klastra. Kolejne warunki obejmują magazyny energii, działania na obszarze nieprzekraczającym granic powiatu oraz wymóg, aby co najmniej 30% energii wytworzonej w klastrze pochodziło z OZE. Ciechanowski klaster opiera się głównie na źródłach fotowoltaicznych oraz biomasie, a magazyn energii ma moc 5,12 kW.

Podpisanie przez nas umowy z klastrem w Ciechanowie oznacza rozpoczęcie jego praktycznej działalności. Jako spółka społecznie odpowiedzialna cieszymy się, że możemy w ten sposób wspierać społeczności lokalne i przyczyniać się do zielonych zmian na rynku energii – powiedziała Karolina Lipińska, wiceprezeska Zarządu Energa-Operator S.A.

Innowacje i nowoczesne rozwiązania

Ciechanowski Klaster Energii to przykład, jak dzięki nowym technologiom i współpracy lokalnej społeczności można dążyć do zrównoważonego rozwoju energetycznego. Inwestycje o wartości blisko 80 mln zł mają na celu odchodzenie od węgla w produkcji ciepła oraz zapewnienie niezawodności dostaw i dywersyfikacji źródeł energii.

Bezpieczeństwo energetyczne Ciechanowa weszło na zupełnie nowy poziom. Teraz wdrażamy kolejne rozwiązania, które przyczynią się do optymalizacji kosztów, jakie ponosi budżet miasta i nasi partnerzy – podkreślił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Źródło: umciechanow.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty