Pierwszy chiński projekt wychwytywania dwutlenku węgla na morzu

CNOOC uruchomił pierwszy w Chinach projekt wychwytywania i składowania dwutlenku węgla na Morzu Południowochińskim. Obiekt ma składować ponad 1,46 miliona ton dwutlenku węgla.

Misja i cele firmy CNOOC

China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) to czołowy chiński producent ropy naftowej i gazu na morzu, notowany na giełdzie. Firma konsekwentnie dąży do zmniejszenia swojego śladu węglowego. Dlatego ogłosiła niedawno, że do 2025 roku przeznaczy do 10% rocznych wydatków na zieloną energię. W związku z tym organizacja postanowiła uruchomić pierwszy projekt wychwytywania dwutlenku węgla na morzu.

Uruchamiany przez CNOOC projekt wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) na morzu to pierwsza tego typu inicjatywa w Chinach. Dodatkowo portal Reuters podaje, że obiekt będzie składować ponad 1,46 miliona ton dwutlenku węgla.

Szczegóły dotyczące projektu CCS

Inwestycja powstaje jako jeden z obiektów pomocniczych na polu naftowym Enping 15-1 w dorzeczu Pearl River Mouth na Morzu Południowochińskim, około 190 km na południowy wschód od Hongkongu. Mówi się, że projekt CCS ma na celu ponowne wprowadzenie nawet 300 000 ton dwutlenku węgla rocznie do zbiorników umieszczonych na dnie morskim.

Portal Reuters donosi, że jeden z inżynierów firmy powiedział, że gaz z pola naftowego zostanie zamknięty w warstwie słonej wody na głębokości 80 metrów. Informację tę podano w państwowej telewizji CCTV.

Gazy cieplarniane związane z zagospodarowaniem pól naftowych Enping 15-1 zostaną zamknięte w warstwie słonej wody na głębokości 80 metrów.

CCTV, za słowami Zhanga Wei, głównego inżyniera firmy CNOOC w Shenzhen

Inne projekty wychwytywania dwutlenku węgla

Inne duże chińskie firmy naftowe także interesują się tematem. Dlatego one również badają wychwytywanie, utylizację i składowanie dwutlenku węgla (CCUS), z tym że na swoich lądowych polach naftowych.

Przykładowo Sinopec planuje projekt CCUS w Shandong, czyli we wschodniej prowincji Chin. W oświadczeniu podano, że wskazany projekt obejmuje wychwytywanie dwutlenku węgla produkowanego podczas procesu wytwarzania wodoru w rafinerii Qilu należącej do Sinopec. Następnie wstrzykiwanie go do 73 szybów naftowych na pobliskim polu naftowym Shengli. Oczekuje się wstrzyknięcia około 10,68 mln ton gazu ocieplającego klimat na pole naftowe w ciągu najbliższych 15 lat.

Według Reuters, Chiny są największym na świecie emitentem dwutlenku węgla. Jednocześnie portal zaznacza, że kraj ten zmierza w kierunku osiągnięcia neutralności pod kątem emisji. Ma to nastąpić do 2060 roku. Jednak aby to osiągnąć trzeba będzie redukować za pomocą CCUS aż 1,82 miliarda ton CO2 rocznie. Takie są wnioski z badania przeprowadzonego w lipcu przez instytut badawczy powiązany z chińskim ministerstwem środowiska – informuje Reuters.

Źródła:

Reuters

Reuters

CNOOC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE