Pierwsza na świecie turbina wiatrowa z łopatami nadającymi się do recyklingu już działa

Pierwsze łopaty firmy Siemens Gamesa nadające się do recyklingu wirują na turbinie wiatrowej na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi w Niemczech. To pierwsza komercyjna instalacja technologii turbin wiatrowych podlegających recyklingowi.

Hiszpańsko-niemiecki gigant w dziedzinie inżynierii wiatrowej nazywa swoją technologię łopat nadających się do recyklingu RecyclableBlade. Łopatki turbin wiatrowych składają się z szeregu materiałów osadzonych w żywicy. Siemens Gamesa wyjaśnia:

Oddzielenie m.in. żywicy, włókna szklanego i drewna odbywa się za pomocą łagodnego roztworu kwasu. Materiały te mogą następnie trafić do gospodarki cyrkularnej, tworząc nowe produkty, takie jak walizki czy obudowy płaskich ekranów, bez konieczności sięgania po kolejne surowce.

Technologię RecyclableBlade opracowano w Aalborg w Danii. Z kolei produkcja łopatek odbyła się w Hull w Wielkiej Brytanii (zdjęcie powyżej). Gondole zostały wyprodukowane i zainstalowane w Cuxhaven w Niemczech. Siemens Gamesa ma plan, aby wszystkie łopaty turbin wiatrowych były w pełni przetwarzalne do 2030 roku, a wszystkie turbiny wiatrowe w pełni przetwarzalne do 2040 roku.

Marc Becker, prezes Siemens Gamesa Offshore Business Unit, powiedział:

Wprowadziliśmy technologię Siemens Gamesa RecyclableBlade na rynek w zaledwie 10 miesięcy: od premiery we wrześniu 2021 roku do instalacji w projekcie RWE w Kaskasi w lipcu 2022 roku. Jest to imponujące i pokazuje tempo, w jakim wszyscy musimy się poruszać, aby zapewnić wystarczającą ilość mocy wytwórczych do walki z globalnym zagrożeniem klimatycznym.

Morska farma wiatrowa Kaskasi o mocy 342 megawatów (MW) jest własnością niemieckiej firmy energetycznej RWE. Znajduje się 35 km (21,7 mil) na północ od wyspy Helgoland na niemieckim Morzu Północnym.

Siemens Gamesa nie podaje, ile z 38 turbin wiatrowych SG 8.0-167 DD na morskiej farmie wiatrowej będzie wyposażonych w łopaty nadające się do recyklingu; mówi jedynie, że „pewna liczba turbin” będzie nadawać się do recyklingu. Te turbiny, które będą je miały, będą miały „ręcznie wykonane łopaty Siemens Gamesa B81 RecyclableBlade, każda o długości 81 metrów”.

Źródła:

World’s first wind turbine with recyclable blades is up and spinning, Electrek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE