Pierwsza fabryka perowskitów powstała w Polsce

Polska firma Saule Technologies uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Cienkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne drukowane na transparentnych foliach to technologia opracowana przez fizyczkę – dr Olgę Malinkiewicz. Mogą one zrewolucjonizować rynek energetyczny. 

Pierwszą na świecie linię produkcyjną perowskitowych ogniw słonecznych otwarto we Wrocławiu. Fabryka ma powierzchnię około 5 tys. metrów kwadratowych.

Podstawowe informacje o projekcie

Fabryka perowskitowych ogniw słonecznych znajdująca się we Wrocławiu to pierwsza tego typu realizacja na świecie. Ogniwa słoneczne na bazie perowskitu to polski wynalazek należący do firmy Saule Technologies. Nowe ogniwa fotowoltaiczne są lekkie, cienkie, elastyczne i jednocześnie wytrzymałe oraz odporne na trudne warunki pogodowe. Drukuje się je na transparentnych foliach polimerowych, wykorzystując pracę specjalnego robota. Dzięki takiej specyfikacji innowacyjne ogniwa można umieszczać na najróżniejszych powierzchniach, niezależnie od ich konstrukcji.

Czy będzie rewolucja energetyczna?

Pracownicy firmy Saule Technologies wierzą, że ich nowy produkt może zrewolucjonizować globalny rynek energetyczny. Elastyczne panele fotowoltaiczne mogą sprawdzić się w wielu miejscach. Ponadto znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie klasyczne panele słoneczne na bazie krzemu napotykają ograniczenia. Dlatego wiele osób nazywa nowe panele ogniwami solarnymi przyszłości.

Najnowszy panel perowskitowy ma wielkość arkusza A3. Taki rozmiar pozwala uzyskać energię podobną do tej, którą dostarcza ładowarka do telefonu komórkowego. Warto w tym momencie dodać, że takie panele mogą być drukowane w różnych rozmiarach. Ponadto można je przycinać i sklejać.

Energia ze słońca i sztucznego źródła

Nowoczesne ogniwa potrafią generować energię elektryczną zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego, odbitego czy nawet z wpadającego do wnętrz budynków. To właśnie sprawia, że panele perowskitowe można zainstalować niemal wszędzie. Mogą być używane także w zamkniętych pomieszczeniach i na większości powierzchni, bez względu na fakturę. Dodatkowo ich minimalistyczne cechy nie przyciągają uwagi obserwatora, przez co mogą być prawie niezauważalne.

Ze względu na swoje unikatowe właściwości, ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szans się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach (ogniwa mogą być częściowo transparentne), na samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, czy telefonach. Zasilą drony i urządzenia internetu rzeczy.

Piotr Krych, CEO, prezes i współzałożyciel Saule Technologies

Koszty ogniw perowskitowych

Prawdopodobnie cena za metr kwadratowy ogniwa perowskitowego wyniesie 50 euro do 2022 roku. Na ten moment nie ma gwarancji. Ale firma przekonuje, że koszty druku perowskitów będą porównywalne z produkcją klasycznych paneli słonecznych. Można jednak liczyć na to, że z czasem koszty produkcji nowej technologii staną się niższe. Przemawiają za tym różne argumenty.

Jeden z nich odnosi się do niższych kosztów transportu ogniw perowskitowych, co wynika z ich mniejszej wagi. Na uwagę zasługuje też fakt, że produkcja ogniw perowskitowych nie wymaga takich wysokich temperatur jakie są konieczne do produkcji ogniw krzemowych. Ponadto nowe ogniwa będą łatwiejsze do zutylizowania.

O firmie Saule Technologies

Prace nad samymi ogniwami elastycznymi trwają od lat. Prowadziła je m.in. polska fizyczka Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies. Olga Malinkiewicz opatentowała opracowane przez siebie rozwiązanie w listopadzie 2013 roku. Była wtedy jeszcze doktorantką na Uniwersytecie w Walencji.

Następnie w 2014 roku Olga Malinkiewicz, wraz z Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem, założyła firmę Saule Technologies. Od tamtego momentu trwają prace nad komercjalizacją technologii perowskitowej w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii (wcześniejsza nazwa: Wrocławskie Centrum Badań EIT+).

Mija niemal sześć lat od kiedy z pomocą finansową Hideo Sawada, japońskiego inwestora i jego firmy HIS, rozpoczęliśmy projekt, którego celem było postawienie linii produkcyjnej perowskitów. Wieloletni etap badań, testów i wytężonej pracy dziś wchodzi w fazę realizacji.

Rozwój firmy Saule Technologies

Obecnie zespół Saule Technologies składa się z 70 osób z 15 krajów. Spółka otrzymała dofinansowanie od firmy Columbus Energy oraz od japońskiego inwestora i multimilionera Hideo Sawady. Dlatego planuje intensywnie się rozwijać.

Pierwsze zamówienia komercyjne na ogniwa perowskitowe pochodzą przede wszystkim z branży budowlanej. Ponieważ wysoki popyt na ogniwa już teraz przekracza możliwości produkcyjne fabryki we Wrocławiu to Saule Technologies planuje inwestycje mające rozwiązać ten problem. Pracownicy firmy informują, że trwają prace nad projektem linii przemysłowej o wydajności do 100 MW rocznie. Oprócz tego firma ma zamiar wypuścić akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych i rozpocząć budowę kolejnych fabryk. Mogą one powstać w Europie lub Japonii. Decyzja nie została jeszcze podjęta.

Źródła:

https://sauletech.com/

SAULE Technologies, “Otwarcie Linii Produkcyjnej – Konferencja prasowa Saule Technologies & Columbus Energy” https://www.youtube.com/watch?v=0w7ZuRb8lI4&ab_channel=SAULETechnologiesSAULETechnologies

https://www.geekweek.pl/news/2021-05-25/w-polsce-uruchomiono-pierwsza-na-swiecie-fabryke-perowskitow-ogniw-solarnych-przyszlosci/?fbclid=IwAR25dZ4dlHUhmTaOeDWbZasXn1Gmk6tDSmFqL7MG8rjDjsHs_5AcBQiEMSs

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/w-polsce-uruchomiono-pierwsza-na-swiecie-fabryke-perowskitow-elastycznych-ogniw/3pdzl2d

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27123940,elastyczne-i-ultracienkie-ogniwa-sloneczne-beda-powstawac-we.html

https://energia.rp.pl/nowa-energia/31713-saule-technologies-pierwsza-na-swiecie-fabryka-perowskitowych-ogniw-slonecznych

https://polskiemarki.info/z-bliska/polskie-panele-fotowoltaiczne-z-perowskitow-pierwsze-na-swiecie/

https://www.green-news.pl/1832-saule-technologies-fabryka-wroclaw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE