PGE buduje 20 jednomegawatowych farm fotowoltaicznych niezależnie od systemu aukcyjnego

Grupa PGE zamierza wybudować 20 jednomegawatowych farm fotowoltaicznych w 7 województwach. Uruchomienie każdej z instalacji nastąpi w 2021 lub 2022 roku.

PGE Energia Odnawialna posiada aktualnie 29 elektrowni wodnych, 17 farm wiatrowych, 5 farm fotowoltaicznych i 4 elektrownie szczytowo-pompowe. Natomiast łączna zainstalowana moc wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2326,25 MW. Z takim wynikiem PGE Energia Odnawialna zajmuje pierwsze miejsce wśród producentów zielonej energii w Polsce.

20 planowanych farm fotowoltaicznych

Na swojej stronie internetowej w aktualnościach PGE Energia Odnawialna informuje o rozpoczęciu nowych inwestycji w budowę elektrowni słonecznych. Zgodnie z zapowiedziami firmy, wkrótce powstanie 20 nowych farm fotowoltaicznych. Ich uruchomienie planowane jest na 2021 i 2022 rok. Każda z nowo powstałych instalacji będzie miała 1 MW mocy. Inwestycje dotyczą 7 województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego, łódzkiego, lubelskiego i mazowieckiego. Grupa PGE podejmuje się ich realizacji niezależnie od systemu aukcyjnego, w oparciu o długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA) podpisaną z PGE Polską Grupą Energetyczną. Firma podkreśla, że jest to jeden z pierwszych tego typu projektów na polskim rynku OZE.

Umowa PPA – alternatywa dla systemu aukcyjnego

Umowę PPA (Power Purchase Agreement) podpisano 7 lat temu. Porozumienie pozwala na zakup ponad 25 GWh energii elektrycznej bezpośrednio od producenta. Warunki umowy są korzystne dla PGE Energia Odnawialna i PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dla PGE Energia Odnawialna oznacza to bezpieczeństwo sfinansowania planowanych inwestycji fotowoltaicznych na poziomie pozwalającym osiągnąć zwrot z zainwestowanego kapitału. Natomiast PGE ma gwarancję przewidywalnej ilości produkowanej zielonej energii. Jednocześnie umowa PPA nie oznacza w tym przypadku rezygnacji z systemu aukcyjnego

Realizacja inwestycji to wyraz naszego zaangażowania w rozwój Grupy PGE w kierunku OZE. Już dziś PGE produkuje i sprzedaje najwięcej zielonej energii elektrycznej w Polsce. W 2020 roku było to przeszło 2,3 TWh, a celem naszych działań jest, by wolumen oraz udział sprzedaży zielonej energii w przychodach Grupy był z roku na rok coraz większy.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE (Polskiej Grupy Energetycznej)

Spółka zdecydowała się szukać nowych rozwiązań finansujących eksploatację uruchamianych elektrowni fotowoltaicznych, ponieważ kalendarz kolejnych aukcji oraz kontraktowane wolumeny nie dawały pewności realizacji celów inwestycyjnych Strategii Grupy PGE. Zgodnie z jej założeniami do końca 2030 roku PGE zbuduje instalacje PV o łącznej mocy 3 GW i umocni pozycję lidera rynku OZE w Polsce. Dotychczas zabezpieczono na ten cel blisko 2,5 tys. ha gruntów, na których mogą powstać elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 2 GW.

Lucyna Kwiatos, wiceprezes zarządu PGE Energia Odnawialna

Będą kolejne inwestycje w tym roku

Budowa 20 jednomegawatowych elektrowni fotowoltaicznych to dopiero początek naszych tegorocznych inwestycji. W ciągu następnych miesięcy planujemy uruchomić postępowania zakupowe dotyczące budowy kolejnych elektrowni, zarówno małych, jak i większych, o mocach sięgających nawet kilkudziesięciu megawatów. Jesteśmy zainteresowani także akwizycjami. Dlatego zapraszamy do współpracy inwestorów zainteresowanych sprzedażą własnych projektów fotowoltaicznych.

Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna

Źródła:

https://pgeeo.pl/aktualnosci/grupa-pge-wybuduje-farmy-fotowoltaiczne-bez-wsparcia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE