OZE w Niemczech i inne źródła energii – podsumowanie 2022

Jakie miejsce w miksie energetycznym Niemiec w 2022 roku zajmowały odnawialne źródła energii? Ich rola była duża czy może OZE zeszło na dalszy plan? Dlaczego emisje CO2 wzrosły?

Jaki jest poziom OZE w Niemczech?

Jak wynika z danych Federalnego Stowarzyszenia Gospodarki Wodnej i Energetycznej (BDEW), odnawialne źródła energii dominują w Niemczech. W 2022 roku udało się dzięki nim pokryć prawie połowę zapotrzebowania na energię w tym kraju.

Według statystyk w 2022 roku udział OZE w Niemczech wynosił 47%, a to jest o 5% więcej niż w roku poprzedzającym (42% to wynik w 2021 roku). Tak wysoki poziom OZE to niewątpliwie efekt wielu przemyślanych decyzji i konsekwentnie realizowanych celów m.in. transformacji energetycznej. 

Niepokojące emisje CO2

BDEW dokonało wstępnych obliczeń, zgodnie z którymi udział emisji CO2 w Niemczech nieznacznie wzrósł w 2022 roku.

(…) dla klimatu to krok w tył. Musimy więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej wrócić na właściwe tory. Potrzebujemy szybszego tempa w ekspansji energetyki odnawialnej, w rozbudowie sieci i rynku wodoru.

Kerstin Andreae, przewodnicząca zarządu BDEW

Obecny poziom emisji CO2 może być faktem nie tylko niepokojącym, ale i zaskakującym, zastanawiającym wobec rosnących źródeł odnawialnych. Tylko czy rzeczywiście jest się czemu dziwić…? Spójrzmy na węgiel, aby znaleźć odpowiedź.

Udział węgla w Niemczech rośnie czy maleje?

W czasie, gdy udział OZE wzrósł w Niemczech, wzrosły też emisje CO2 z energetyki. Ale powody tego są znane. Pomimo rosnącego udziału OZE w miksie energetycznym, udział węgla brunatnego i kamiennego także się zwiększył i oczywiście pozostał po tym ślad m.in. w postaci emisji CO2. Według danych BDEW udział węgla wzrósł z 28,3% do 31,9% w 2022 roku.

Ponowny wzrost udziału węgla w miksie energetycznym Niemiec organizacja tłumaczy powrotem elektrowni węglowych na rynek energetyczny. Dodatkowo trzeba przypomnieć, że w 2021 roku wyłączono elektrownie jądrowe, co też nie pozostało bez echa na rynku energii elektrycznej.

A co z gazem?

Na szczęście gazu jest coraz mniej. Dostawy rosyjskiego gazu zmniejszyły się o 20% w minionym roku. Ponadto ogólny udział gazu w miksie energetycznym Niemiec spadł w 2022 roku aż o 14,8% w porównaniu do roku 2021. Powodów takiego stanu jest kilka:

  • lepsze warunki pogodowe,
  • szybki wzrost cen i konieczne stało się oszczędzanie,
  • powrót elektrowni węglowych na rynek i wzrost udziału węgla w miksie.

Źródła:

OZE znowu zapewniają najwięcej energii w Niemczech, biznesalert.pl

Do 2030 roku 80 proc. energii w Niemczech ma pochodzić z OZE, forsal.pl

OZE dominowały w Niemczech w pierwszym półroczu, biznesalert.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE