Otwarcie nowej farmy wiatrowej w Wielkopolsce

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
farma wiatrowa

10 września 2024 r. w gminie Wysoka, położonej w północnej Wielkopolsce, miało miejsce oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Wysoka o mocy 62,5 MW. Inwestycja, składająca się z 11 turbin o największej jak dotąd mocy zainstalowanej w Polsce (5,5–5,7 MW każda), pozwoli na zasilenie nawet 90 tys. gospodarstw domowych rocznie.

Za realizację projektu odpowiadała firma OX2, czołowy deweloper odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, a właścicielem farmy jest Ingka Investments – ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największej na świecie franczyzowej firmy IKEA.

Krok w kierunku dekarbonizacji

Farma wiatrowa Wysoka będzie produkować rocznie około 180 GWh energii, co przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 63 tys. ton rocznie. To kolejny istotny krok w dekarbonizacji gospodarki i ograniczaniu emisji, co podkreślił Paul Stormoen, prezes OX2. Firma, która od lat rozwija projekty OZE w Europie, podjęła współpracę z Ingka Investments w celu realizacji tej inwestycji, a obecnie zarządza jej techniczną i komercyjną eksploatacją.

OX2 zainstalowała turbiny wiatrowe Nordex N149, które ze swoją wysokością prawie 200 metrów i łopatami o długości 72,4 metra są jednymi z największych w Polsce. Wybór tych technologii zapewni farmie Wysoka najwyższą efektywność.

Ingka Investments, będąca istotnym graczem na polskim rynku OZE, zarządza w Polsce aktywami o łącznej mocy 242,5 MW, co odpowiada produkcji energii wystarczającej do zasilenia 250 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja w Wysokiej, jak podkreślił Mariusz Podgórski, Dyrektor Operacyjny Ingka Investments w Polsce, przyczyni się do dalszej redukcji śladu węglowego Grupy Ingka.

W otwarciu farmy uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ambasador Szwecji w Polsce, lokalne władze oraz kierownictwo firm OX2 i Ingka Investments. Farma Wysoka jest piątą elektrownią wiatrową zrealizowaną przez OX2 w Polsce, a firma obecnie realizuje dwie kolejne inwestycje o łącznej mocy ponad 43 MW.

OX2 ma ambitne plany na przyszłość, obejmujące rozwój projektów o łącznej mocy 3,1 GW, w tym farmy wiatrowe, fotowoltaiczne oraz magazyny energii, które w przyszłości będą wspierać sieci przesyłowe w Polsce.

Źródło: ox2.com

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty