Orlen wybuduje farmę fotowoltaiczną na Litwie

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
orlen

Na terenie rafinerii w Możejkach na Litwie, należącej do Grupy ORLEN powstanie nowoczesna farma fotowoltaiczna o mocy 42,2 MWp. Inwestycja, realizowana przez spółkę ORLEN Lietuva, wpisuje się w strategię koncernu, kładącą nacisk na rozwój źródeł energii o niskiej i zerowej emisji. Planowane uruchomienie farmy przewidziano na koniec 2025 roku.

Projekt zakłada budowę farmy na powierzchni 600 tys. m², gdzie zainstalowanych zostanie 68 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych o mocy 620 Wp każdy. Dzięki zdolności wychwytywania światła z obu stron, panele te są bardziej wydajne, zwłaszcza w dni o słabszym nasłonecznieniu. Szacuje się, że instalacja będzie mogła wyprodukować ponad 45 tys. MWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu około 15 tys. gospodarstw domowych lub umożliwieniu naładowania blisko pół miliona samochodów elektrycznych. Inwestycja obejmuje przygotowanie projektu, zdobycie pozwoleń oraz budowę samej elektrowni i infrastruktury przyłącza o napięciu 6 kV. Realizacją prac zajmie się firma Electrum z Białegostoku.

Orlen konsekwentnie realizuje plan transformacji energetycznej

Podążamy ścieżką rozwoju wyznaczoną przez strategiczne cele Grupy ORLEN. Skutecznie unowocześniamy rafinerię Możejki wykorzystując do tego nowoczesne technologie i wdrażając ekologiczne rozwiązania, by minimalizować wpływ naszej działalności na środowisko naturalne. Instalacja fotowoltaiczna, która powstanie na terenie rafinerii, umożliwi wyprodukowanie w ciągu roku około 45 tys. MWh energii elektrycznej. Spółka w całości wykorzysta ją na potrzeby własne m.in. do zasilania budynków biurowych i pozostałej infrastruktury rafineryjnej. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć koszty funkcjonowania zakładu, będzie także wpisywało się w realizowany przez koncern proces transformacji energetycznej – mówi Marek Gołębiewski, Prezes Zarządu ORLEN Lietuva.

Grupa ORLEN intensywnie rozwija swoje inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) na terenie różnych zakładów. W 2023 roku firma oddała do użytku cztery elektrownie fotowoltaiczne: w terminalach paliwowych w Sokółce (1,25 MWp), Żurawicy (1,6 MWp), Ostrowie Wielkopolskim (3,1 MWp) oraz na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku (4,8 MWp). W budowie jest również elektrownia o mocy do 2 MWp, zlokalizowana przy rafinerii ORLEN w Płocku. Koncern zainstalował ponadto 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych na swoich stacjach paliw, a plany obejmują instalację takich systemów na kolejnych 40 obiektach.

źródło: orlen.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty