Obowiązkowy montaż fotowoltaiki w Berlinie

Wszystkie nowe budynki w stolicy Niemiec wkrótce będą posiadać panele słoneczne na dachach. Obowiązek ten wynika z nowej ustawy i wejdzie w życie za dwa lata.

Berlin to kolejna europejska stolica wprowadzająca obowiązek montażu fotowoltaiki. Wcześniej takie zasady wprowadził w życie Wiedeń.

Zmiana przepisów w Berlinie

Berlińska Izba Reprezentantów uchwaliła niedawno ustawę „Berlin Solar Act”, która nakazuje instalację paneli fotowoltaicznych na wszystkich nowych budynkach w Berlinie. Obowiązek montażu miałby wejść w życie od 2023 roku. Jego celem jest zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym i zmniejszenie szkodliwych emisji w Berlinie. Według szacunków pokrycie 30% berlińskich dachów panelami sprawi, że produkcja energii z fotowoltaiki wzrośnie w tym mieście ponad czterdziestokotnie.

Kogo dotyczy nowy obowiązek?

Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim nowych budynków i ich właściciele powinni się do tego obowiązku dostosować. Ale nie tylko oni. Ustawa wspomina również o tym obowiązku w kontekście przeprowadzania generalnych remontów budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 50 metrów kwadratowych.

Jak to może wyglądać?

Ustawa nakazuje, aby dachy budynków były przynajmniej w 30% pokryte ogniwami fotowoltaicznymi. Oprócz tego zdefiniowano minimalne wymagania dla budynków mieszkalnych. W dokumencie znajdujemy zapis, który mówi, że instalacje o mocy:

  • 2 kW muszą być zainstalowane dla maksymalnie 2 mieszkań,
  • 3 kW muszą być zainstalowane dla budynków z 3-5 mieszkaniami,
  • 6 kW muszą być zainstalowane dla budynków z 6-10 mieszkaniami.

Wprowadzenie obowiązku montażu paneli fotowoltaicznych na dachach budynków ma zauważalnie zwiększyć udział energii słonecznej w miksie energetycznym, z którego korzysta Berlin. Rozwiązanie to jednak ma również niemałe grono swoich przeciwników. Okazuje się bowiem, że taki nakaz może w znaczącym stopniu podnieść koszty budowy lub remontu i modernizacji domów i budynków mieszkalnych.

Wsparcie programu wdrożenia fotowoltaiki  

Investitionsbank Berlin wspiera program wdrażania fotowoltaiki na dużą skalę, oferując pomoc w formie dotacji i pożyczek. Oprócz tego rozważa się też inne formy wsparcia. Jednak na ten moment nie są znane żadne szczegóły. Ponadto trzeba podkreślić, że w każdym przypadku należy unikać podwójnego finansowania.

Kary finansowe dla uchylających się od obowiązku

Chociaż wdrożenie nowych zasad ma być korzystne dla mieszkańców Berlina, to przepisy przewidują również kary dla unikających obowiązku montażu fotowoltaiki. Każdy, kto naruszy wymagania dotyczące zasad związanych z obowiązkiem montażu fotowoltaiki, będzie musiał zapłacić grzywnę. Jej wysokość zależy od rodzaju gospodarstwa i może sięgać nawet do wartości:

  • 5 tysięcy euro – w przypadku gospodarstwa jednorodzinnego lub dwurodzinnego,
  • 25 tysięcy euro – w przypadku gospodarstw wieloosobowych,
  • 50 tysięcy euro – w przypadku budynków niemieszkalnych, np. obiektów przemysłowych.

Źródła:

https://www.pv-magazine.com/2021/06/18/solar-mandatory-on-new-buildings-in-berlin-from-2023/

https://swiatoze.pl/berlin-wprowadza-obowiazek-montazu-fotowoltaiki/?utm_source=facebook&utm_medium=post&utm_campaign=czerwiec&fbclid=IwAR2wXss3vOTP7fkUvrEcFyro5FAP0lpQtHcIN4JugUgPoHRAAxki2s63ifM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE