Nowelizacja ustawy wiatrakowej trafiła do wykazu prac Rady Ministrów

Według założeń przedstawionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w „Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”, planowane zmiany w ustawie dotyczącej inwestycji w elektrownie wiatrowe obejmują m.in. zniesienie zasady 10H. Zasada ta dotyczyła zakazu budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości turbiny od budynków, co znacznie zmniejszało możliwości inwestycyjne.

„Istnieje potrzeba podjęcia pilnej reakcji liberalizującej i usprawniającej proces inwestycyjny dla lądowej energetyki wiatrowej (LEW), aby spełnić założenia KPEIK, zmitygować zagrożenia związane z kryzysem klimatycznym oraz zapewnić bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego” – przekazano we wpisie. Nowe przepisy mają wprowadzić minimalną odległość 500 m między turbinami wiatrowymi a budynkami mieszkalnymi. Dodatkowo zostaną określone minimalne odległości wiatraków od parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz obszarów Natura 2000.

Dodatkowo, założenia przewidują zmiany w przepisach planistycznych dotyczących budowy elektrowni wiatrowych. Nowe regulacje pozwolą na lokalizowanie elektrowni wiatrowych na podstawie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego, który jest szczególnym rodzajem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Proces planistyczny przewidziany w ustawie odległościowej zostanie ujednolicony z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Więcej ustaw do zmiany

Ministerstwo planuje również zmiany w ustawie Prawo energetyczne, dotyczące przepisów o sumowaniu mocy mikroinstalacji i magazynów energii. Jak zaznacza MKiŚ, obecne przepisy faworyzują magazyny energii o mocy nieprzekraczającej mocy zainstalowanej mikroinstalacji. Proponowane zmiany mają na celu zachęcenie prosumentów do instalowania magazynów energii o większej mocy. Dzięki temu sieć elektroenergetyczna ma zostać odciążona, ponieważ nadwyżki energii z mikroinstalacji będą mogły być magazynowane, a nie przesyłane do sieci w okresach szczytowej podaży energii elektrycznej.

Resort klimatu zapowiada także usprawnienie regulacyjne mechanizmu, który umożliwi udostępnienie co najmniej 10% mocy elektrowni wiatrowej chętnym mieszkańcom w formule prosumenta wirtualnego lub kooperatyw energetycznych. W założeniach znalazł się również pakiet zmian dotyczących biometanu i biogazu. Przewiduje on wprowadzenie definicji oraz zasad funkcjonowania gazociągu bezpośredniego biogazu. Dodatkowo, planowane jest wsparcie w formie systemu aukcyjnego dla biometanu w instalacjach o mocy powyżej 1 MW oraz podniesienie cen zakupu energii z małych instalacji biogazowych.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r.

Żródło: pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE