Nowe programy od NFOŚiGW – będą pieniądze na mikroinstalacje wiatrowe oraz zeroemisyjny transport

Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, ogłosiła nowe priorytetowe programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), które mają wesprzeć zrównoważony rozwój i walkę ze zmianami klimatycznymi.

Oto przedstawione propozycje:

  • Program „Moja Elektrownia Wiatrowa” – pozwala właścicielom budynków mieszkalnych uzyskać dofinansowanie na mikroinstalacje wiatrowe i magazyny energii elektrycznej, umożliwiając im aktywne uczestnictwo w energetyce prosumenckiej. Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków przez NFOŚiGW planowane jest na III kwartał 2024 r.
  • Wsparcie dla pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3 – program ten ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji poprzez dofinansowanie zakupu lub leasingu pojazdów o zerowej emisji. Program przewidziany jest do wdrażania do 2029 r., a budżet na realizację celu programu wynosi 1 mld zł.
  • Budowa i rozbudowa ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego – program wspiera rozwój infrastruktury ładowania dla pojazdów ciężkich, zmierzając do redukcji emisji CO2 i NOx w celu poprawy jakości powietrza. Program przewidziany jest do wdrażania do 2029 r., budżet na realizację celu programu wynosi 2 mld zł.

Zmiany w starszych programach

Dodatkowo, minister Hennig-Kloska zapowiedziała zmiany w istniejących programach NFOŚiGW, takich jak „Energia dla Wsi” (trwa jednak procedura zwiększenia budżetu programu o 2 mld zł) i „Kogeneracja dla energetyki i przemysłu” (uruchomiono pule funduszy w wysokości 1,5 mld zł), aby jeszcze skuteczniej wspierać innowacyjne rozwiązania z zakresu energii odnawialnej.

Te inicjatywy są częścią szerokiego planu walki z zmianami klimatycznymi i wspierania zrównoważonego rozwoju w Polsce.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE