„Nowa Energia” – nabór wniosków na technologie wodorowe

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasił I nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Nowa Energia” w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru. Fiszki projektowe i wnioski można składać do końca maja.

Wicepremier Jarosław Gowin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska poinformowali o rozpoczęciu naboru wniosków do programu wspierającego rozwój technologii wodorowych.

Program „Nowa Energia” ma na celu podniesienie innowacyjności gospodarki poprzez uzyskanie maksymalnej efektywności wytwarzania, zagospodarowania oraz wykorzystania energii. Chociaż warunki sprzyjające osiągnięciu tego celu mają stworzyć też rozwiązania systemowe, to jednak ważne jest przede wszystkim wsparcie finansowe konkretnych projektów. Wsparcie w ramach programu „Nowa Energia” dotyczy wdrożenia projektów obejmujących nowoczesne technologie energetyczne, które mają wspomóc rozwój bezemisyjnej energetyki i bezemisyjnego przemysłu.

Według ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, technologie wodorowe mogą obniżyć emisyjność polskiej gospodarki. Co więcej, wodór uprości pracę sektora energetycznego i może być szeroko wykorzystany w transporcie. Autobusy wodorowe mają większy zasięg niż odpowiedniki elektryczne i czas ich ładowania jest krótszy. Koszty drogich technologii wodorowych z czasem powinny maleć, ponieważ stale będą udoskonalane i prawdopodobnie staną się powszechne. Dodatkowo, szef ministerstwa klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił swoje zdanie. Uważa on, że zgłaszane w ramach programu projekty powinny charakteryzować się partnerstwem z innymi państwami Unii Europejskiej. Z kolei wiceszef tego resortu Ireneusz Zyska dodał, że resort klimatu pracuje też nad projektem Prawa wodorowego.

Szczegółowe cele programu „Nowa Energia”

Pierwszy nabór wniosków skupia się na celu tematycznym „Produkcja, transport, magazynowanie i wykorzystanie wodoru”. Dzięki temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże środki na wdrożenie technologii m.in.:

  • produkcji „bezemisyjnego” wodoru, np. wykorzystujących energię wiatru lub słońca;
  • dostosowania infrastruktury do transportu wodoru lub budowy struktur transportu i magazynowania wodoru;
  • skraplania, transportu i przechowywania wodoru w postaci ciekłej z zastosowaniem technologii kriogenicznych;
  • wielkoskalowego magazynowania wodoru z OZE;
  • wykorzystujących synergiczne efekty pomiędzy łączeniem sektorów, z uwypukleniem roli wodoru w przemyśle, np. w produkcji stali;
  • pozwalających na dostępność i wykorzystanie wodoru w transporcie drogowym, kolejowym lub wodnym.

Te informacje znalazły się w ogłoszeniu o naborze wniosków. Wszystkie przedsięwzięcia będą realizowane w istniejącym lub nowopowstałym przedsiębiorstwie i mogą być o dwojakim charakterze. Mogą polegać zarówno na uruchomieniu produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, jak i na wdrożeniu nowej lub udoskonalonej technologii w firmie. Nowe rozwiązania mają zmniejszać negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko lub uniezależniać gospodarkę od presji środowiska. W efekcie mamy uzyskać poprawę efektywności wykorzystania zasobów naturalnych.

Ważne terminy i liczby

Całkowity budżet I naboru na realizację celu obszaru „Produkcja, transport, magazynowanie i wykorzystanie wodoru” wynosi do 300 milionów złotych. Dofinansowanie obędzie się na warunkach preferencyjnych lub rynkowych.

Termin złożenia fiszek projektowych i wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Nowa Energia” upływa 31 maja 2021 roku. Ich ocena składa się z dwóch etapów. Dokładne informacje o naborze znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródła:

http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/nowa-energia/ogloszenie-o-naborze/

https://www.cire.pl/item,213315,1.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE