Niemcy rozważają wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni jądrowych

W obliczu trwającej wojny na Ukrainie rząd Niemiec analizuje wszystkie możliwości zapewnienia ciepła w kraju i zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji. Analizowane jest utrzymanie elektrowni jądrowych, ale może to być mało prawdopodobne.

Proces wyłączania elektrowni atomowych w Niemczech

Do końca 2022 roku Niemcy mają zakończyć trwający wiele lat proces wyłączania marginalizowanych elektrowni jądrowych. Obawy związane z brakiem bezpieczeństwa energetycznego wielokrotnie skłaniały zagranicznych i kilku krajowych interesariuszy do ponownego przeanalizowania procesu wycofywania się z energetyki jądrowej.

Wicekanclerz Robert Habeck, zapytany w niedzielę (27 lutego) w telewizji państwowej o to czy Niemcy odwrócą proces zamykania elektrowni jądrowych, powiedział:

Pytanie jest istotne. Nie odrzucałbym go ideologicznie.

Robert Habeck, Niemiecki Minister Gospodarki i Klimatu

Oznaczałoby to wydłużenie czasu pracy elektrowni atomowych, co zwłaszcza Partia Zielonych Habecka od dawna całkowicie wykluczała.

Zabezpieczenie rezerw węgla i gazu dla Niemiec

Podczas gdy Niemcy rewidują swoją politykę obronną i zagraniczną, Habeck już wcześniej zapowiedział, że do końca lata 2022 roku zapewni Niemcom „strategiczne” rezerwy węgla i gazu.

Ponieważ kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zdecydowane zaangażowanie w budowę terminali LNG w celu importu dodatkowych ilości gazu kopalnego z USA i Kataru, politycy opozycji mogą chcieć, aby rząd poszedł jeszcze dalej.

Jeśli uważa Pan, że konieczna jest reorientacja polityki energetycznej naszej i Pańskiego rządu, jeśli zgadza się Pan z nami, że nie możemy dłużej rezygnować z żadnych możliwości produkcji energii, to będzie Pan miał nasze aktywne poparcie.

Friedrich Merz, lider CDU

Merz wielokrotnie wypowiadał się za neutralną technologicznie oceną wytwarzania energii, wzywając do „bezstronnego” spojrzenia na niskoemisyjne źródła energii elektrycznej w dążeniu do osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych kraju.

Działające elektrownie jądrowe w Niemczech

Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2 to ostatnie elektrownie jądrowe w Niemczech, po tym jak dziesięć lat temu, w związku z katastrofą w japońskiej Fukushimie, kraj zdecydował się na wycofanie tego paliwa.

Właścicielami tych trzech elektrowni są odpowiednio niemieckie firmy energetyczne: E.ON (EONGn.DE), RWE (RWEG.DE) i EnBW (EBKG.DE). Operatorzy elektrowni ostrzegają, że długotrwały proces wyłączania elektrowni jądrowych w kraju może być już zbyt zaawansowany, aby go zatrzymać.

Dalsza eksploatacja naszej elektrowni jądrowej Isar 2 po upływie ustawowego terminu 2022 roku nie wchodzi w grę.

Rzecznik przedsiębiorstwa energetycznego Eon

Dla EnBW kwestia wydłużenia czasu eksploatacji nie istnieje. Decyzja o wycofaniu się z energii jądrowej została podjęta w 2011 roku w drodze konsensusu politycznego i społecznego i jest jasno uregulowana prawnie.

Rzecznik przedsiębiorstwa energetycznego EnBW

Czy niemieckie elektrownie atomowe pomogą zimą 2022/23?

Habeck stwierdził, że do końca lata w kraju będzie wszystko w porządku, co stawia w centrum uwagi przygotowania do nadchodzącej zimy.

Zima 2022/23 jest postrzegana jako kluczowa. Jeśli Rosja wstrzyma eksport surowców energetycznych, niemiecka produkcja energii elektrycznej i ciepła znajdzie się w trudnej sytuacji, a jej eksploatacja będzie kosztowna.

Nawiązując do niechęci operatorów, Habeck zauważył, że operatorzy zapowiedzieli, iż wydłużenie czasu pracy elektrowni jądrowych „nie pomoże nam w zimie 2022/23”.

Ponieważ przygotowania do wyłączeń są już tak zaawansowane, że elektrownie jądrowe mogłyby nadal działać tylko przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i ewentualnie z zapasami paliwa, które nie zostały jeszcze zabezpieczone.

Robert Habeck, Niemiecki Minister Gospodarki i Klimatu

Źródła:

Euractiv

Reuters

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE