Niemcy chcą zwiększyć udział instalacji PV na gruntach rolnych

Niemiecki rząd zapowiada rozwój elektrowni słonecznych na gruntach rolnych. Taka strategia ma być środkiem do osiągnięcia celu 215 GW łącznej mocy zainstalowanej systemów PV do 2030 roku. Jest to dwukrotnie więcej niż w roku 2022.

Wspólna polityka rolna UE wymaga, aby 4% gruntów rolnych było odłogowanych w celu zachowania różnorodności biologicznej. Właśnie te grunty miałyby zostać wykorzystane do instalacji nowych systemów fotowoltaicznych.

Jak powiedział Daniel Holder, szef polityki globalnej i rynków w BayWa r.e, jeśli w ten sposób wykorzysta się zaledwie 25% odłogowych gruntów rolnych, Niemcy będą w stanie osiągnąć obecne cele ekspansji fotowoltaicznej.

Niemiecki rząd przewiduje, że w tym roku może zostać zainstalowanych 10 GW. Kwietniowa aukcja kontraktów na energię pochodzącą z systemów PV była nadsubskrybowana po raz pierwszy od czerwca 2022 roku. Jest to wyraźna oznaka wzrostu.

Niemiecka Federalna Agencja Sieci zwiększyła maksymalny limit cenowy w ostatniej aukcji energii słonecznej do 74 euro MWh. Efektem tego było otrzymanie ofert na 2,9 GW mocy, przy 2 GW dostępnych kontraktów.

Problemy kadrowe w sektorze OZE

Firmy rozwijające projekty związane z OZE w Niemczech borykają się z brakami kadrowymi. W ogłoszonej kilka tygodni temu strategii, niemiecki rząd zapowiedział wsparcie w szkoleniu personelu  w zakresie produkcji, planowania projektów, montażu i konserwacji instalacji PV.

Niemieckie firmy zajmujące się energią słoneczną zatrudniały około 87 000 pracowników słoneczną w 2021 roku. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez niemiecką organizację KOFA, w sektorach energii słonecznej i wiatrowej brakuje obecnie około 216 000 wykwalifikowanych pracowników.

Źródło: Reuters

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE